Eskişehir'de veteriner eğitimi

Eskişehir ilinde, serbest olarak çalışan veteriner hekimlere ' E-reçete ' ve ' İlaç Takip Sistemi ' konusu kapsamında Eskişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından eğitim verildi.

Eskişehir'de veteriner eğitimi
Eskişehir'de veteriner eğitimi Gizem Zalimalioğlu

Eskişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından serbest olarak çalışan veteriner hekimlere eğitim verildi. Eğitimin içerisinde ' E-reçete ' ve ' İlaç Takip Sistemi' gibi konular var.

Eskişehir Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine Sever, Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, İl Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri ile çok sayıda veteriner hekimin katıldığı eğitim, İl Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda düzenlendi.

" Hayvan tedavisinde gereksiz ve yanlış ilaç kullanımının, hasta hayvanların iyileşmesinde etkili olmadığı gibi ilaç kalıntılarının da hayvalsal ürünler aracılığıyla insanlara geçtiğini" söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine sever konuşmasının devamında, " İnsanlarında reçetesiz olarak ilaç kullanılan hayvanlara ait gıdaları tüketmeleri durumunda ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabileceklerinin " altını çizdi. Ayrıca İl Müdürü Dr. Emine Sever, E- reçete ve İlaç Takip Sistemi'nin, hayvansal gıdalar aracılığıyla insanlara geçebilecek veteriner ilaç kalıntı probleminin önüne geçilmesinde etkili olacağını da ekledi. Bu kapsamda verilen eğitimlerin önemine dikkat çeken Dr. Emine Sever, kamuda ve serbest olarak çalışan tüm veteriner hekimlerden, bu konuda hassasiyet gösterilmesini istedi. Bu eğitim sayesinde hayvanlarda ilaç kullanımının her aşamasının kayıt altında tutulup izlenebileceğini ve insan sağlığının hayvansal gıdalardan gelebilecek risklere karşı korunabileceğini belirtti. Bu kapsamda gerçekleştirilen eğitimlere katılan herkese teşekkür etti.

Bu konuşmaların ardından  İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şubesinde görevli İl Sistem Sorumlusu Veteriner Hekim Ali İbrahim Gülle tarafından serbest veteriner hekimlerin klinik hizmetlerinde kullandığı 'E-Reçete-İ.T.S. (İlaç Takip Sistemi)' konusunda sunum yapıldı. Karşılıklı soru-cevap bölümü sonrasında ise toplantı sona erdi.

 
Eskişehir hayvanlar Veteriner eğitim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Eniştesini sokak ortasında pompalı tüfekle vurdu.
Eniştesini sokak ortasında pompalı tüfekle vurdu.