ESOGÜ'de kök hücre sempozyumu gerçekleştirildi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Hücresel Tedavi ve Kök Hücre Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ESTEM) ve Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen “Kök Hücre Bölge Toplantıları IV” sempozyumu, ESOGÜ Prof. Dr. Necla Özdemir Konferans Salonu’nda düzenlendi.

ESOGÜ'de kök hücre sempozyumu gerçekleştirildi
ESOGÜ'de kök hücre sempozyumu gerçekleştirildi Mehtap Erdoğan

“Kök Hücre Bölge Toplantıları IV” sempozyumu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Hücresel Tedavi ve Kök Hücre Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ESTEM) ve Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Derneği işbirliğiyle ESOGÜ Prof. Dr. Necla Özdemir Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Sempozyumun açılışında konuşma yapan ESOGÜ ESTEM Müdürü Doç. Dr. Ayla Eker Sarıboyacı, kök hücre konusunda bir algı eksikliği olduğunu belirtti. Sarıboyacı, düzenlenen bu sempozyum aracılığıyla tüm kök hücre tedavilerinin aynı olup olmadığı, kök hücrelerin tüm hastalıkları düzeltebilip düzeltemeyeceği, kök hücre tedavilerinin etik olup olmadığı ve kök hücre tedavisi için nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi soruları cevaplamayı ve kök hücre araştırma ve tedavilerindeki gelişmeleri aktarmayı amaçladıklarını anlattı. Ayrıca Doç. Dr. Ayla Eker Sarıboyacı, sempozyumun gerçekleşmesine katkı sağlayan herkese teşekkürlerini sundu.

Kök Hücre ve Hücresel Tedaviler Derneği’nin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Sempozyum Esbaşkanı Prof. Dr. İbrahim Tuğlu, 12-14 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenleyecekleri 3. Kök Hücre Kongresi’ni de tanıtarak tüm katılımcıları kongreye davet etti.

Sempozyumun kök hücre tedavilerinde doğru bilinen yanlışlar ve yanlış bilinen doğruların düzeltilmesi açısından büyük öneme sahip olduğunu belirten ESOGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Arslantaş, Etik ile bilimin bazen çatışabileceğini ancak böyle bilimsel toplantıların doğruyu gösterme adına çok değerli olduğunu dile getirdi.

Açılış konuşmalarının hemen ardından bilimsel programa geçildi. Bilimsel program kapsamında Prof. Dr. Kemal Hepgül’ün oturum başkanlığındaki Panel-1’de, “Kök Hücre Biyolojisine Genel Bakış - Laboratuvardan Kliniğe”, “İmmünoterapi” ve “İskemide Kök Hücre”; Prof. Dr. İbrahim Tuğlu’nun oturum başkanlığındaki Panel-2’de “Spinal Kord Hasarlarında Hücrsel Tedavi”, “Kanser Metabolizması ile İlgili Özgün İlaç Adayı Çalışmaları: Yerli Bir Molekül Geliştirebilir miyiz?” ve “Diş Hekimliğinde Hücresel Tedavi”; Prof. Dr. Erdal Karaöz’ün oturum başkanlığındaki Panel-3’te “Ürtikerde Kök Hücre Tedavisi”, “Cerrahide Kök Hücreler” ve “Atopik Hastalıklarda Kök Hücre Uygulamaları”; Doç. Dr. Serdar Kabataş’ın oturum başkanlığındaki Panel-4’te “Kök Hücrenin Sinirsel Halleri”, “Plastik Cerrahide Hücresel Tedaviler” ve “Doku Mühendisliğinde Güncel Yaklaşımlar ve Kök Hücre Uygulamaları”; Prof. Dr. Gökhan Adaş ve Doç. Dr. Erdinç Civelek’in oturum başkanlığındaki Panel-5’te “Fonksiyonel İmplantlar” ve “Mikrofizyolojik Sistemlerin Geliştirilmesi ve Tıp Alanında Uygulamaları” konulu sunumlar gerçekleştirildi.

 

Kök Hücre sempozyumu ESOGÜ
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çanakkale sallandı
Çanakkale sallandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken açıklamalar