ESOGÜ'de ‘Organ bağışının’ önemi: "Bugüne kadar 13 böbrek ve 9 karaciğer nakli başarıyla yapıldı"

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) yönetimi, organ bağışına dikkat çekmek amacıyla bir araya geldi.

ESOGÜ'de ‘Organ bağışının’ önemi:
ESOGÜ'de ‘Organ bağışının’ önemi: Fırat

ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Arslantaş, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge, ESOGÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Başar Sırmagül, organ bağışına dikkat çekmek amacıyla ESOGÜ Tıp Fakültesi Transplantasyon ekibinden öğretim üyeleri Prof. Dr. İlter Özcan, Prof. Dr. Bülent Ünal, Prof. Dr. Garip Şahin ve Prof. Dr. Murat Ulaş ile bir araya geldi.

Organ bağışının yaygınlaştırılması için yapılabilecek çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunulan toplantıda Rektör Şenocak, toplumun bilinç seviyesini ve farkındalığını artırıcı eğitimler, bilgilendirmeler ve etkinliklerle halkın bu konuya daha çok hassasiyet göstereceğini belirtti. Rakamsal verilerin organ nakli konusunun toplum için ne kadar hayati olduğunu açıkça gösterdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kemal Şenocak Türkiye’de en yaygın olarak nakli gerçekleştirilen organların böbrek ve karaciğer olmasına rağmen halen her 10 diyaliz hastasından 2'sinin nakil beklediğini belirtti. 

"Her yıl onlarca hasta nakil bekleme sırasındayken kaybedilmektedir"

Konuyla ilgili yapılan ortak açıklamada, son 10 ayda ESOGÜ'de gerçekleştirilen böbrek ve karaciğer nakillerinin başarılı geçtiği belirtilerek, “İleri dönem böbrek ve karaciğer yetmezliğinin en etkili, hatta tek tedavi yolu olan böbrek ve karaciğer nakilleri üniversitemizde son 10 aydır başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Organ bağışında işgücü ve fiziksel şartların hazır olmasının yanında, hastanelerin ve toplumun organ bağışı konusundaki farkındalığı da önemlidir. Ülkemizde organ nakli için bekleyen hasta sayısı artmakta ancak yapılan organ nakilleri bu ihtiyacı karşılamamaktadır. Her yıl onlarca hasta nakil bekleme sırasındayken kaybedilmektedir" dendi.

Ülkemiz ve bölgemizde organ bağışı yeterli olmadığından tamamen sağlıklı olan bireylerden alınan organlar nakledilirken, tespit edilen beyin ölümü olgularındaki organ bağışı oranı yüzde 20 düşük bir rakamdan bahsedildi. Bu oran diğer ülkelerde yüzde 80 civarındadır.

"ESOGÜ Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezimiz son bir yıldır aktif bir şekilde çalışmaktadır. Merkezin kurulmasından itibaren toplam 24 beyin ölümü tespit edilmiş, bunlardan 11’inde organ bağışı için onay verilmiştir. Bu organların büyük bir kısmı merkezimizde başarı ile nakledilmiştir. Bir kısmı ise diğer illerde yaşayan organ nakli bekleyen hastalar için gönderilmiştir. Üniversitemizde beyin ölümü olan hastalarda organ bağışı oranı yüzde 50’ye yakın olup, bu oran Türkiye ortalamasının çok üzerindedir. Organ Nakli Merkezimizde bugüne kadar canlı vericili ve kadaverik vericilerden olmak üzere 13 böbrek ve 9 karaciğer nakli başarıyla yapılmıştır” diye bildirildi. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Eniştesini sokak ortasında pompalı tüfekle vurdu.
Eniştesini sokak ortasında pompalı tüfekle vurdu.