Kış lastiği uygulaması başladı, sürücüler dikkat!

Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri trafikte kış lastiği uygulamasını başlattı.

Kış lastiği uygulaması başladı, sürücüler dikkat!
Kış lastiği uygulaması başladı, sürücüler dikkat! Gizem Zalimalioğlu

Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nce yapılan uygulama denetlemeleri şube ekipleri tarafından kontrol ediliyor. Özellikle bugün şehirlerarası otobüslerin ve servislerin yol üzerinde durduralarak bilgilendirmeleri yapıldı.

Sürücülere uyarı

Eskişehir Trafik Şube ekipleri yollarda şehirlerarası yolu otobüsleri servisleri durdurmak sureti ile kış lastik uygulaması hakkında bilgilendirme yaptı. Denetlenen otobüsleri kullanan sürücülere, kış lastiği uygulamasının başladığı ve bugünden itibaren kullanılması gerektiği uyarısı verildi. Uygulama kapsamında denetlemelerin ve kontrollerin devriye gezecek trafik şube ekiplerince yapılacağını ve denetlemelerde kış lastiği uygulamasını dinlemeyen ve uygulamaya uymayan sürücülere ekipler tarafından ceza yazılacağı bilgisi verildi. 

Uygulama 1 Aralık'ta başladı, lastiklerin diş boyuna bile bakılacak

Kış lastiği uygulamasının aslında 1 Aralık tarihinde başladığı belirtilirken, bugünden itibaren uygulama kapsamında denetim ve kontrollerin sıklaştırılacağı söylendi. Bu kapsamda inceleneceklerin ise en başta lastiklerin kış şartlarına uygun olup, olmadığı aktarılırken, aynı zamanda otobüslerde ehliyet, ruhsat ve kemer kontrolleri yapıldı, daha sonra ise kış lastiklerinin diş boyu ölçüldü. 

Bilgilendirme Trafik Şube Müdürü Vekili Emniyet Amiri'nden bizzat yapıldı

Trafik Denetleme Şube Müdürü Vekili Emniyet Amiri Zafer Aydın, uygulama ve yasa hakkında bilgilendirme yaptı. Yapılan bilgilendirme de Aydın şöyle konuştu, "İlk olarak ülkemizde 2012 yılında resmi gazetede yayınlanmasıyla tescil edilsin edilmesin yük ve yolcu taşımacılığında kullanılan tüm araçlarda kış lastiği zorunluluğu getirildi. Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan biraz bahsedeyim. Otobüs, kamyon ve çekici cinsinden araçların dingillerinde MS sembolü olan veya üzerinde kar işareti olan lastiklerin kullanılması gerekiyor. Bu 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında zorunlu. Bunu dışındaki minübüs, kamyonet tarzındaki ticari otomobillerde, bütün dingillerde kış lastiği kullanılması gerekiyor. Belirtilen tarihler arasında uyulmaması halinde 625 Türk Lirası idari para cezası ile cezalandırılıyor"  

Bu kapsamda konuşan Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Komiser Yardımcısı Hakan Biçer ise, "Öncelikle kış lastiği neden gereklidir? Yaz lastikleri artı 7 derecenin altında normal performans gösteremez. Lastik katılaşmaya başlar ve durma mesafesi uzar. Buda kazalara neden olabiliyor. Kış lastiklerinde ise gerek kendi özel yapısı gerekse deseninin getirdiği şartlarla bize daha güvenli bir sürüş imkânı sunabiliyor. Kış lastiğinin kanalları diye tabir ettiğimiz bölümleri yaz lastiğine göre daha geniş ve daha derin oluyor. Ayrıca yaz lastiğinde bulunmayacak, halk arasında vakum diye bilinen ince kanallar sürücülerimize daha güvenli bir sürüş imkânı sağlıyor. Bize lastik hakkındaki bilgileri lastiğimizin yanağı diye tabir ettiğimiz kısımdan arıyoruz. Lastiğin kimlik bilgileri buradan alınıyor. En önemlisi bir kış lastiğini nereden anlıyoruz, yaz lastiğinden nereden ayırıyoruz? M artı S sembolü veya kar taneciği işareti olması gerekiyor kış lastiğinin üzerinde veya her ikisi de birlikte bulunabiliyor. Eğer bu semboller varsa bizim için lastik kış lastiğidir. Lastiğimiz de ki diğer hususta kullanım ömrü. Normal standart bir lastiğin raf ömrü 10 senedir ama bizim tavsiye ettiğimiz süre 5 senedir. Denetimlerde bizim dikkat ettiğimiz başka hususlarda var. Bunlardan birincisi diş derinliği konusu. Kumpas dediğimiz alet ile lastiğimizin diş derinliğini standartlara uygun olup olmadığını denetliyoruz. Mesela otomobiller için lastik diş derinliğimizin yaz kış hiç fark etmez en az 1.6 milimetre olması lazım. Kış lastiklerinde ise en az 4 milimetre olması lazım. Diğer önemli hususta lastik havasının doğru kullanımı. Araçların kullanım kılavuzunda gösterilen lastik havalarının basılması en doğrusudur. Halk arasında bazı yanlış bilinen uygulamalar var. Havası az olan lastiğin daha iyi yola oturacağı veya daha fazla olan lastiğin. Bunların hepsi yanlış. Doğru olan standartlardaki ne gösteriyorsa aracımızın lastik havasının o olması gerekir" diye konuştu. 

Kış lastiği uygulaması Eskişehir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Alkol bitince, ispirto içti
Alkol bitince, ispirto içti
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı