Kış mevsiminin vazgeçilmezi Boza

Besleyici özelliği, zengin tadı ve bağışıklık sisteminin bir numaralı destekçisi boza havaların tekrardan soğuması ile satışlarında yükseliş meydana geldi.

Kış mevsiminin vazgeçilmezi Boza
Kış mevsiminin vazgeçilmezi Boza Handan Masina

Geçmişi 8 bin yıl eskiye varan bozanın yararları listelemekle bitmiyor. Mısır ve bulgurla yapılan geleneksel bir Türk içeceği olan boza, içinde birçok vitamin bulunduruyor. Hem kronik hem de mevsimsel rahatsızlıklara karşı kuvvetli bir koruma sağlayan içecek, serin havalarda genç-yaşlı birçok insana sağlık getiriyor. Eskişehir’de yıllardır ticaret hayatını devam ettiren ve artık simgesel bir hal alan Karakedi Bozacısı çalışanı Necati Aslan, bozanın faydalarını saymakla eksiltemeyeceğini belirtti. Aslan,”Başta probiyotik özelliği, lohusa hanımlar için süt yapıcı özelliği var. Vitamin deposu; A vitamini, B vitamini, ekşimesinden dolayı C vitamini, fosfor, demir, kalsiyum içerir. Kış aylarında soğuk algınlıklarından, gripten, nezleden korur. Koruyucu içermediği için bozamızın özelliği bu” diye ekledi.  

ÖZÜ OLAN BAKLİYATLARDAN YAPILABİLİR 

Bozanın yapımında çok farklı bakliyatların kullanıldığını ifade eden Aslan, “Biz mısırı tercih ediyoruz boza yapımında. Onun haricinde buğdaydan, darıdan, nohuttan, pirinçten, bulgurdan yani özü olan bakliyatların hepsinden boza yapılır. Eskişehir ve İç Anadolu bölgesinin yerli mısırlarından yapıyoruz. GDO’suz mısırlardan yapıyoruz. Özellikle üreticilerimizi özenle seçiyoruz” ifadelerini kullanarak halkın bozayı gönül rahatlığı ile içebileceğini belirtti.  

PAKETE GİREN ÜRÜN KİMYASAL İÇERİR 

Genç nesilin bu kültüre yabancı kaldığını söylüyor Necati Aslan. Sözlerine “Bozayı tüketmelerini öneriyorum. ‘Neden?’ derseniz, diğer içeceklerden çok faydalı. Gazlı içeceklere nazaran bizim bozamız bir hayli faydalı. Grip olan, nezle olan, öksürüğü olan gençlerin bozayı tüketmelerini öneriyorum. Bir ürün pakete, ambalaja giriyorsa o üründe muhakkak kimyasal vardır. Bizim ürünümüzde kimyasal kesinlikle olmadı, olmayacak da. Bizim ürünümüz doğal bir üründür. Evde yapmış olduğumuz, annemizin yapmış olduğu yoğurt nasıl doğalsa bizim bozamız da o kadar doğal” diyerek devam etti.  

MESLEĞE İLGİ KALMADI 

Hemen hemen her ustalık gerektiren mesleğin çırak bulma sıkıntısına dikkat çeken Aslan,  “Bu sektör dar bir sektör. Üretim aşamasından bugüne gelişi meşakkatli bir meslek. O yüzden günümüz Türkiye’sinde zaten usta çırak ilişkileri kısıtlı, artık çırak ilişkisi pek kalmadı diyebiliriz. Bu her sektörde aynı. Bizim boza sektöründe olduğu gibi diğer sektörlerde de maalesef kalifiye eleman yetişmiyor. Gençleri çalıştırmak istiyoruz; gençler iki ay çalışıyorlar, üçüncü ay bırakıp gidiyorlar. Bu mesleğe diğer mesleklere göre pek rağbet gösterilmiyor. Eskiden çıraklık, kalfalık, ustalık ilişkileri vardı, şimdi o günümüzde kalmadı maalesef kaybolmak üzere. Gelecek nesillere mesleği aktarabilecek gençler artık bu işlere yönelmiyorlar. Kolay para kazanmanın yollarını arıyorlar. Maalesef bu sektörde kalifiye eleman sıkıntısı yaşıyoruz” diye konuştu. 

Bozanın bardağı 2.50 TL’den kiosu ise 10 TL’den satılıyor. 

boza karakedi vitamin
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Robotik Kodlama eğitiminde bir adım daha atıldı
Robotik Kodlama eğitiminde bir adım daha atıldı
Şeyma Subaşı'nın fotoğrafına sevgilisinden yorum
Şeyma Subaşı'nın fotoğrafına sevgilisinden yorum