Müziğin dev isimleri anıldı

‘Bozkırın Tezenesi’ lakabıyla anılan Neşet Ertaş ve ‘Sanat Güneşi’ adıyla anılan Zeki Müren’in ölüm yıl dönümleri için anma töreni düzenlendi. Etkinliği düzenleyen Eskişehir Toplum ve Sanat Derneği (ETOS) sanatçıların sanatçı kimlikleri kişilikler hakkında bilgi verdi.

Müziğin dev isimleri anıldı
Müziğin dev isimleri anıldı Handan Masina

Zeki Müren 24 Eylül 1996’da hayata gözlerini yumdu. Aramızdan ayrılışının 22. Yılında sanatseverler, Zeki Müren’i unutmadı. Eskişehir Toplum ve Sanat Derneği Zeki Müren’i anma töreni düzenledi. Aynı tören de bozkırın usta sanatçısı Neşet Ertaş’ anıldı. 

ZEKİ MÜREN KOROSU 

ETOS üyeleri arasından seçilen koro ile Zeki Müren’in en sevilen şarkıları seslendirildi. Türk Sanat Müziği severlere duygu dolu anlar yaşatıldı. Zeki Müren’in hayatı, kişiliği, Türk Sanat Müziğine doğuşu ve yaşamından ilgi çeken olaylar anlatıldı. Sanatçının en sevilen eserlerini Figen Bayraktar, Süheyla Evecen, Serdar Kılınç, Ahmet Oğuz ve Ebru Dedeoğlu seslendirdi. 

BİR ‘GARİP’  NEŞET ERTAŞ 

Gecenin ikinci anması rahmetli Neşet Ertaş için yapıldı. Ertaş’a ait türküler ise Mehmet Uzun ve Sevgi Can tarafından seslendirildi. Sanatçının yaşamından kesitler seyirci ile paylaşıldı. 

NEŞET ERTAŞ KİMDİR  

1938 yılında Kırşehir Çiçekdağı ilçesi Abdallar Köyünde dünyaya geldi. Babası saz ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne hanımdır. 8 çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı. 5-6 yaşlarında önce keman sonra bağlama çalmayı öğrendi. İlk plağı ‘neden garip garip ötersin bülbül’ türküsünü çıkardı. Ankara’da çalıştığı bir gazinoda Leyla isimli bir kızla tanışarak evlendi. Bu evlilikten Döne, Canan, Hüseyin isminde çocukları oldu.  Kendi türkülerinde ‘GARİP’ mahlasını kullandı. Unesco tarafından yaşayan insan hazinesi olarak kabul edildi. 25 Nisan 2011’de İTÜ Devlet Konservatuarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görüldü. Neşet Ertaş 25 Eylül 2012’de prostat kanseri sebebi ile yaşamını yitirdi. 

 

Zeki Müren Neşet Ertaş Eskişehir
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aranan iki FETÖ üyesi KKTC'de bulundu
Aranan iki FETÖ üyesi KKTC'de bulundu
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1