“Sevgililer Günü Duygularınızı Kullanarak Sizi Tüketime Teşvik Etmektir”

TÜKODER(Tüketiciyi Koruma Derneği) Başkanı Av. Murat Kalkan “Sevgililer Günü kültür ve geleneğimizde yok, sevginin büyüklüğünü hediye ile ölçmek hatadır” dedi.

“Sevgililer Günü Duygularınızı Kullanarak Sizi Tüketime Teşvik Etmektir”
“Sevgililer Günü Duygularınızı Kullanarak Sizi Tüketime Teşvik Etmektir” Can Polat

Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Av. Murat Kalkan 14 Şubat sevgililer Günü nedeni ile bir açıklama yaptı. Yaptığı basın açıklamasında hediye almanın mecbur hale getirildiği Sevgililer Gününü eleştirdi. Ne geleneğimizde, ne de kültürümüzde böyle bir şey olmadığını, 14 Şubat Sevgililer Günü’nün sadece tüketimi körüklemek için kutlanan bir gün olduğunu söyleyen Kalkan “Sevgililer Günü, özel hazırlanan reklam kampanyaları ile adeta sevgi gibi temiz ve saf bir duygu kullanılarak insanlar çılgınca tüketime teşvik edilmektedir. Sevgimizin büyüklüğünü, güzelliğini veya saflığını hediye ile ölçmek çok büyük bir hatadır. Sevgi'nin bu kadar basite indirgenmesi ve sevginin bir güne sığdırılmaya çalışılması doğru değildir” diyerek, tüketicilerin bu oyuna gelmemesi gerektiğini vurguladı.

Uydurulmuş bu özel günler nedeni ile insanların sürekli hediye almak zorunda bırakılmasını dikkat çeken Başkan Kalkan “Yıl içinde en çok harcama yapılan ay şubat ayıdır. Yapılan araştırmalar da göstermektedir ki şubat ayının ilk iki haftasında yapılan harcamaların büyün bir yıl içinde yapılan harcamalara eşdeğerdir. Ayrıca alışverişlerin çoğunlukla internet üzerinden yapılması nedeniyle alınan ürünlerin çoğu zaman doğru gelmediği, eksik geldiği ya da hatalı geldiği görülmektedir. Azımsanmayacak sayı da insan ise güvenli olmayan sitelerden, kanallardan alışveriş yaparak dolandırılmaktadır. Sevdiğiniz insana sürpriz yapmak isterken mağdur olmayın. Unutmayın ki; fırsatçılar en çok böyle özel günlerde ortaya çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

TÜKODER Başkanı Avukat Murat Kalkan hediye alacak olanlara da bir takım önerilerde bulundu. Ürünü almadan önce mutlaka bir fiyat araştırılması yapılması gerektiğine, ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek özellikleri taşıdığına, kullanışlı olmasına, hangi ürün olursa olsun garanti belgesi, fatura, kullanma kılavuzu gibi belgeleri eksiksiz olmasına dikkat etmek gerektiğini söyleyen Kalkan, güvenilirliği bilinen ve servis ağı güçlü yerlerden alışveriş yapmak gerektiğini belirtti. Murat Kalkan sözlerini “Sevgimizi tüketmeyelim” diyerek bitirdi.

sevgililer günü eskişehir 14 şubat
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Genç Tiyatrocu Semahat Dede Tekirdağ’da Hayatını Kaybetti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti
Küçük Kız Köprüden Atladı Umursamaz Vatandaşlar Selfie Çekti