Topraksız tarım ilgi odağı oldu

Geleceğin sebze ve meyve üretim şekli olarak gösterilen topraksız tarım çiftçiler tarafından uygulanmaya başladı. Topraksız tarım az alanda çok ürün elde etme imkanı veriyor. Bu ürünler Eskişehir pazarında alıcı bulurken, Eskişehir çiftçileri tonajı arttırmayı planlıyor.

Topraksız tarım ilgi odağı oldu
Topraksız tarım ilgi odağı oldu Handan Masina

Daha kısıtlı bir alanda daha çok ürün elde edilme imkanı veren ‘Topraksız Tarım’ Eskişehir’de de üreticiyle buluşmaya başladı. Eskişehir pazarında alıcısı bulunuyor. Sarıcakayalı üreticilier geniş alanlarda tonajı arttırma hedefinde. 

ÇİFTÇİNİN ZOR KABUL EDEBİLECEĞİ BİR DURUM 

Eskişehir'de topraksız tarım yapan ve çilek üreten Sarıcakalı Mehmet Atak, kök başına 500-600 gram verim aldıklarını dile getirirken şunları da ekledi; ‘’ Sarıcakaya esnafıyım. 4 senedir topraksız tarım işi ile uğraşıyorum. Topraksız tarım maaliyeti yüksek oluyor. Bu nedenle çiftçilerin zor kabulleneceği bir durum. Fakat az alandan çok verim alabiliyorsunuz. Eğer daha iyi hava şartları yakalanırsa, modern seralarda kök başına 500-600 grama kadar verim alabiliyoruz. Bu durum toprakta yapılan üretime göre tonajı 3’katlıyor. 

TOPRAKSIZ TARIM 

Topraksız Tarım ilk olarak 1930 yılında İngiliz Profesör Dr. William Gericke tarafından gerçekleştirildi. Bu uygulamaya 1995 yılında  başlayan Türkiye kısa sürede önemli bir dış pazar ve yatırım alanı geliştirdi. Ülkemizde çok fazla bilinmeyen bu üretim şekli genellikle ihraca yönelik yapılıyor. Bunun sebebi, topraksız tarımla üretilen ürünlerin maaliyetinin yüksek olması ve bu maliyetin pazara yansıması. Topraksız tarımla 1 liraya mal edilen domates pazarda 3,5 liradan satılıyor. Türkiye’de alım gücü az olduğu için bu ürünle Avrupa’da daha çok ilgi görüyor. Topraksız tarımda ürün, fidelere özel kaplarda yetişiyor. Fide, Danimarka’dan getirilen Kaya Yünü adlı bir maddenin içine dikiliyor. 

Eskişehir Sarıcakaya Topraksız Tarım
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 günde 3 yeni obruk oluştu
6 günde 3 yeni obruk oluştu
Depremin ardından açıklamalar geldi
Depremin ardından açıklamalar geldi