Yusuf Yazıcı Formayı Kaptı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yusuf Yazıcı, geçen yıl yaşadığı sakatlığın ardından bu yıl tekrar formasına kavuştu. LOSC Lille takımına 2019 yılında 17,5 milyon €’ya transfer olan Yazıcı, yaşadığı ağır sakatlıklar ve form problemlerinden dolayı forma şansı bulamamıştı. Trabzonspor altyapısından yetişen genç oyuncu, transfer olduğu ilk dönemlerde adapte sorunu yaşamış olsa da, geçen yıl yaşadığı sakatlığın ardından anlaştığı gelişim uzmanları ile birlikte hem futbolunu ileri taşımayı, hem de mental anlamda kusursuz bir gelişme göstermesine olanak oluşturmuştur.

Yusuf Yazıcı’nın gelişiminde bir diğer önemli ayrıntı da; Burak Yılmaz, Zeki Çelik ve Mustafa Kapı’nın da LOSC Lille’de takım arkadaşı olması. Bu durum aslında bir kumar olarak da nitelendirilebilir. Çünkü belirli bir etnik kökene sahip olan futbolcular, yabancı bir ülkede forma giydiklerinde o ülkeye adapte olmak yerine kendi kültürlerini korumak ve yaşamak için bir klan oluşturuyor. Betebet bu kulübün planlarını bozduğu gibi, o futbolcu grupları kendi aralarında milliyetçilik kurmasına neden oluyor. Ancak Yusuf Yazıcı bu anlamda profesyonel davranarak, gittiği günden itibaren Fransızca ve İngilizce eğitime ağırlık vererek çalışmalarını sürdürdü. Hem bölgeye hem de spora adaptesi de bu yüzden daha hızlı oldu. Şimdiden adı Premier Lig için transfer listelerinde yazılmaya başlandı.

Yazıcı’nın etkili performans göstermesinde rol değişikliği de büyük pay sahibi. Betebet giriş Trabzonspor’da oynadığı 10 numaradan uzaklaşarak, sahte 9 numara rolünü üstlenen futbolcu, sahada daha serbest bir alan yakalıyor. Bu yıl ki oyun planında 4-4-2’yi benimseyen LOSC Lille, Burak ve Yusuf’a fazlasıyla güveniyor. Yusuf Yazıcı, Ligue 1 içerisinde 15 kez, Avrupa Ligi’nde ise 6 kez forma giyerek toplamda 21 kez forma ile buluştu. 11 gol ve 3 asist katkıda bulunmayı başarmıştır.

Bu Yazıya Tepki Ver