Kısmi Kapanma Ne Kadar Etkili Oldu?

Kısmi Kapanma Ne Kadar Etkili Oldu?
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de ‘kısmi kapanma’ uygulaması devam ederken son gelen vefat ve vaka sayıları da korkutmaya devam etmekte. Koronavirüs salgınının başından beri vefat sayılarının ilk kez 300’ünüzerine çıkması ile birlikte ‘Kısmi Kapanma’ tedbirleri alındı. Peki, Kısmi Kapanma ne kadar etkili oldu?

Son yapılan Kabine Toplantısı’nın ardından 81 ilde iki haftalık ‘kısmi kapanma’ uygulama tedbirleri başlamıştı. Alınan tedbirler ile vaka ve vefat sayısında azalma amaçlansa da son gelen veriler endişeleri artırdı. Türkiye’de yaşadığımız son günler içerisinde vaka sayısı 55 bin seviyesine seyrine devam ederken, vefat sayısı salgının görüldüğü ilk günden bu yana ilk kez 300’ün üstüne çıkmış durumda.

KISMİ KAPANMA NE KADAR ETKİLİ OLDU?

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu Sağlık Bakanlığı’nın adresinden paylaşıldı. Bu tabloya göre. Türkiye’de son 24 saatte 318 bin 869 Kovid-19 testi yapıldı, 55 bin 149 kişinin testi ise pozitif çıktı, 341 kişi vefat etti, hasta sayısı ise 2 bin 862 olarak tespit edildi.

Son 24 saatte 48 bin 947 kişinin Kovid-19 rahatsızlığının tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle birlikte iyileşen sayısı 3 milyon 736 bin 537’ye yükseldi.

Test sayısı 44 milyon 87 bin 628’e ulaştı, vaka sayısı 4 milyon 323 bin 596, vefat sayısı 36 bin 267, ağır hasta sayısı ise 3 bin 319 olarak tespit edildi.

HASTANELERDE SON DURUM NE?

Bakan Fahrettin Koca konu ile ilişkin paylaşımında şu ifadeleri kullandı;

‘Vaka artışımızın en yüksek olduğu İstanbul, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli, Yalova, illerimizin Sağlık Müdürleri ve Valileriyle online toplantı yaparak, bu illerimizdeki salgın sürecini ve alınan tedbirleri değerlendirdik. İstanbul ’da yoğun bakım yataklarımızda doluluk yüzde 71,4. Çanakkale ’de yüzde 67,1. Tekirdağ ’da yüzde 73,5. Kırklareli ’nde yüzde 69. Yalova ’da yüzde 55,4. Vaka sayılarının artışı, sağlık çalışanlarımızın yükünü de oransal olarak artırıyor.”

‘KISMİ KAPANMA İŞE YARADI MI?

Ramazan ayı başında alınan ‘kısmi kapanma’ kararlarının etkileri de belli olmaya başladı. Uzmanların yapmış olduğu araştırmaya göre bu geçen süreç içerisinde alınan tedbirler ile yalnızca yüzde 2’lik bir gerileme elde edilebildi. Yavaşlamanın istenilen düzeyde olmadığı belirtilirken, daha sıkı önlemlerin gündeme gelebileceği iddia ediliyor.

Bir başka taraftan da Cumhurbaşkanı Erdoğan da: ‘İki haftalık dönemde hedeflediğimiz tabloda beklediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecektir.’ ifadelerini açıklamasında kullanmıştı.

Bu Yazıya Tepki Ver