ABD, Küresel Yatırım Akışındaki Payını Arttırdı

image_666fef66780c4
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD, Dolar Kıtlığından Faydalandı

Son yıllarda birçok ülke dolar bağımlılığını azaltmaya çalışırken, ABD Covid-19 salgını sonrası sınır ötesine akan yatırımların neredeyse üçte birini kendine çekti. Uluslararası Para Fonu (IMF) analizine göre, 2020’deki dolar kıtlığından sonra ABD’nin küresel yatırım akışındaki payı düşmedi, aksine arttı. ABD, pandemi öncesi yüzde 18 olan payını yaklaşık üçte bire çıkardı.

Çin’in Sıralaması Geriledi

Çin’in brüt sınır ötesi sermaye akışlarındaki payı 2019’a kadar yaklaşık yüzde 7 iken, 2021-23 döneminde yüzde 3’e geriledi. Çin’e yapılan denizaşırı yatırımların Nisan ayı verileri de üst üste dördüncü ayda da yavaşladığını gösterdi. Diğer yandan ABD, küresel sermaye tarafından daha fazla tercih edilmeye başladı.

Biden Teşvikleriyle Yeni Yatırımlar

ABD, Başkan Joe Biden’ın yenilenebilir enerji ve yarı iletken üretimini teşvik etme girişimleriyle milyarlarca dolar değerinde yeni doğrudan yabancı yatırım çekti. Örneğin, Güney Koreli Samsung Electronics, Teksas’ta çip üretimini artırmak için 6,4 milyar dolarlık bir teşvikten faydalanacak.

Riskler ve Beklentiler

Fed’in faiz indirimine gitmesi ve gelecek seçimlerin politik belirsizlik yaratması durumunda ABD’nin avantajları kısa sürebilir. Fed’in faiz indirim döngüsüne başlaması, küresel sabit gelirli yatırımcılar için yüksek getirili ABD varlıklarının cazibesini azaltabilir.

Bu Yazıya Tepki Ver