ABD ve İngiltere, Yemen Hudeyde Havalimanı ve Kamaran Adası’na Hava Saldırısı Düzenledi

image_667127d22b645
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD ve İngiltere’nin Hedefi: Uluslararası Hudeyde Havalimanı ve Kamaran Adası

ABD ve İngiltere, Yemen’in Uluslararası Hudeyde Havalimanı’nı 6 hava saldırısıyla hedef alırken, aynı zamanda Kızıldeniz’deki Kamaran Adası’na da 4 hava saldırısı gerçekleştirdi.

Husilerin Eylemleri ve Uluslararası Tepkiler

Yemen’de İran’ın desteklediği Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki olarak Yemen açıklarında İsrailli şirketlere ait ticari gemilere el koyuyor ve bazılarına insansız hava araçları ve füzelerle saldırıyor. Bu durum, Kızıldeniz’deki seferlerini durduran birçok gemicilik şirketinin kararına yol açtı.

ABD ve İngiltere’nin Deniz Ticareti Güvenliğine Yönelik Adımları

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği endişesiyle 18 Aralık 2023’te “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu bir deniz görev gücü oluşturdu. Bu operasyon, Husi güçlerine karşı başlatıldı ve bir grup ülkenin katılımıyla gerçekleştirildi.

Husilerin Tepkisi ve Bölgenin Önemi

Husiler, ABD ve İngiltere’nin Yemen’de kontrollerinde bulunan bölgelere saldırması üzerine, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacağını açıkladı. Hudeyde, Yemen’in en önemli eyaletlerinden biri olarak kabul ediliyor; uzun kıyı şeridi, uluslararası havaalanı ve 3 hayati limanıyla stratejik bir konuma sahip.

Bu Yazıya Tepki Ver