Bakan Şimşek: ‘İklim Değişikliği Artık Tartışılmıyor, Gerçeklik Haline Geldi’

image_666412d50bca1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“İklim Ekonomisi Sürdürülebilirlik Finansmanı Zirvesi”nde Şimşek’ten Çarpıcı Açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, “İklim Ekonomisi Sürdürülebilirlik Finansmanı Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, iklim değişikliğinin artık tartışılmadığını ve bunun bir gerçeklik haline geldiğini belirtti. Şimşek, her senenin neredeyse en sıcak sene olduğuna dikkat çekerek, kalıcı bir küresel ısınma sürecinde olunduğunu vurguladı.

Yeşil Dönüşüm Türkiye İçin Zaruret

Bakan Şimşek, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 129 ülkenin önemli kuraklık riskiyle karşı karşıya olduğunu dile getirerek, yeşil dönüşümün Türkiye için bir zaruret olduğunu ifade etti. Ülkelerin mevzuat düzenlemelerine gitmesi gerektiğini belirten Şimşek, fosil yakıt sübvansiyonlarının azaltılması ve karbon salınımının vergilendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Yenilenebilir Enerjinin Önemi

Şimşek, son yıllarda yenilenebilir enerjinin payının arttığını ve Türkiye’nin bu alanda ilerlediğini belirterek, önümüzdeki yıllarda kurulu kapasitenin artırılacağını söyledi. Ayrıca, sürdürülebilir finansmana işaret eden Şimşek, uluslararası finans kuruluşlarıyla diyalogların arttığını ve kaynak sağlanmasının önemli olduğunu aktardı.

Sürdürülebilirlik ve Ekonomi

Bakan Şimşek, sürdürülebilir finansman noktasında çalışmaların artacağını ve ekonomik programın fiyat istikrarını, mali disiplini ve cari açığı hedeflediğini belirtti. Ayrıca, büyümede dengelenmenin önemine vurgu yaparak, reel sektörün ve bankaların uzun vadeli sermaye kaynaklarına odaklanılacağını dile getirdi.

Bu Yazıya Tepki Ver