Brezilya, Meta’nın Yapay Zekâ İçin Instagram ve Facebook Gönderilerini Kullanmasını Yasakladı

image_6686a5c825e0e
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Brezilya, Meta’nın Yapay Zekâ Projelerine Engel Koydu

Brezilya, ABD merkezli Meta’nın yapay zekâ sistemlerini geliştirmek için ülke vatandaşlarının Instagram ve Facebook gönderilerini kullanmasını yasakladı. Brezilya Ulusal Veri Koruma Ajansı (ANPD), Meta’nın gizlilik politikasını askıya alarak kullanıcıların temel haklarının zarar görmesi riskine karşı harekete geçti.

Yasak, Meta’nın Brezilyalı Kullanıcıları Üzerindeki Etkisini Kısıtlıyor

ANPD kararıyla, Brezilya’da 102 milyon Facebook ve 113 milyon Instagram kullanıcısına sahip Meta, yapay zekâ sistemlerini geliştirmek için Brezilyalıların gönderilerini kullanamayacak. Bu karar, Meta’nın Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği’ndeki kullanıcıları için benzer adımlar atmış olmasının ardından geldi.

Meta’ya Cezai Yaptırım

ANPD, Meta’ya gizlilik politikasını değiştirmesi için 5 iş günü verdi. Eğer Meta, karara uymazsa günlük 50 bin Brezilya reali (yaklaşık 9 bin dolar) para cezasıyla karşı karşıya kalacak. Brezilya Veri Gizliliği kurumundan Pedra Martins, Meta’nın Brezilyalılara ve Avrupalılara farklı uygulamalarını eleştirerek ANPD’nin kararını destekledi.

Meta’nın Tepkisi

Meta’nın sözcüsü, Brezilya’daki bu karardan hayal kırıklığına uğradıklarını belirterek, yapay zekânın faydalarını Brezilyalılara sunma sürecini geciktireceğini ifade etti. Şirket ayrıca, Avrupa’da 18 yaşından küçüklerin gönderilerini kullanmama kararı almışken, Brezilya’da farklı bir politika izlediği belirtildi.

Bu Yazıya Tepki Ver