CDC Açıkladı: ABD’de Dang Humması Vakaları Artıyor

image_667bf8a66e324
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CDC’den Uyarı: Doktorlara Teyakkuzda Olmaları İçin Çağrı

CDC tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD’de dang humması vakalarının artma riskine dikkat çekildi. Tüm ülkelerde dang humması vakalarının arttığı belirtilen açıklamada, 1 Ocak – 24 Haziran tarihleri arasında ABD’ye seyahat edenler arasında 745 dang humması vakası tespit edildiği vurgulandı.

Dang Humması Nedir ve Nasıl Bulaşır?

Dang humması, tropikal ve subtropikal bölgelerde görülen bir virüs hastalığıdır. İnsanlara sivrisinekler aracılığıyla bulaşan bu hastalık, kuluçka döneminden sonra genellikle hafif ateşe neden olur ancak bazı vakalarda ölümcül olabilir. Hastalığa sebep olan sivrisinek türünün su birikintilerinde larva oluşturması nedeniyle, özellikle çöp birikintilerinin sürekli ilaçlanması gerekmektedir.

Önlemler ve Tedbirler

Açıklamada, hastalığın belirtileri görülmeden önceki 14 günde dang humması riski taşıyan bölgelerde bulunan kişilerde dikkatli olunması gerektiği belirtilirken, ateşi olan kişilerde dang humması şüphesinin artırılması çağrısı yapıldı. Doktorlara tanı testlerinin yapılması gerektiği tavsiye edildi.

Halk sağlığı yetkililerine dang humması vakalarının zamanında bildirilmesi gerektiği vurgulanırken, hastalığın sık görüldüğü bölgelerde yaşayan veya ziyaret edenler arasında sivrisinek ısırmasını önleyici tedbirlerin teşvik edilmesinin önemine dikkat çekildi.

Bilim insanları, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışların sıtma ve dang humması taşıyan sivrisineklerin artmasına neden olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, özellikle yağış dönemlerinde (mart, haziran, eylül, aralık) dikkatli olunması gerektiği ifade ediliyor.

Bu Yazıya Tepki Ver