Cornet Programı: Uluslararası İşbirliği Platformu

image_668659d7c4103
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cornet Programı Nedir?

Cornet (Kolektif Araştırma Ağı) programı, 2005 yılında başlatılmış olup, ortak araştırma projelerini desteklemek amacıyla uluslararası işbirliği platformu olarak faaliyet gösteriyor. Program, farklı ülkelerden KOBİ ve araştırma kuruluşlarının kolektif projeler geliştirmesini hedefliyor.

Programın Amaçları

Cornet Programı, özellikle KOBİ’lerin inovasyon kapasitelerini artırmayı ve rekabet güçlerini desteklemeyi amaçlamaktadır. Türkiye’deki ortağı TÜBİTAK, program kapsamında uluslararası ortak araştırma projelerini desteklemektedir.

Çağrı Detayları ve Başvuru Süreci

Cornet Programı kapsamında 38. çağrı 27 Haziran’da başlamış olup, 25 Eylül’e kadar açık kalacaktır. Değerlendirme sonuçları Nisan 2025’te proje sahiplerine bildirilecek ve projelerin finansmanı Mayıs 2025’te gerçekleştirilecektir. Başvurular, en az 2 üye ülkenin yer aldığı işbirliği projeleri için geçerli olup, ulusal başvuru da yapılması gerekmektedir.

Başvuru Şartları ve Süresi

Proje başvuruları “http://uidb-pbs.tubitak.gov.tr/” adresinden yapılabilir. Başvuruların ulusal kurallara uygun şekilde hazırlanması gerekmektedir. Projelerin süresi en fazla 2 yıl olmalıdır ve başvuruda en az 3 KOBİ’den oluşan bir kullanıcı grubu tanımlanmalıdır. Ulusal başvuru kurallarına “https://tubitak.gov.tr/” adresinden ulaşılabilir.

Proje Destekleri ve Sınırları

Bir proje kapsamında TÜBİTAK’tan talep edilen katkı kurum hissesi ve proje teşvik ikramiyesi proje başına 180 bin avroyu aşamayacakken, yürütücü kuruluş başına 100 bin avroyu geçmemelidir.

Bu Yazıya Tepki Ver