Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye-Özbekistan İş Forumu’nda Konuştu

image_6662cf6a08e8b
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mirziyoyev Arasındaki İşbirliği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen Türkiye-Özbekistan İş Forumu’nda konuştu. Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in katılımıyla gerçekleşen toplantının, iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerinin gelişmesine büyük katkı sağlayacağına inandığını vurguladı.

Ticaret Hacminin Artırılması ve Ortak Projeler

Erdoğan, Türkiye ve Özbekistan arasındaki ticaret hacmini artırmayı hedeflediklerini belirtirken, ticari potansiyelden daha fazla faydalanmaları gerektiğini dile getirdi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 3 milyar dolara çıktığını ve hedeflerinin bu rakamı 10 milyar dolara çıkarmak olduğunu söyledi.

Karma Ekonomik Komisyon ve İşbirliği

Erdoğan, Karma Ekonomik Komisyonun, karşılıklı yatırımların, ticaret hacminin ve ekonomik işbirliğinin daha ileri seviyelere taşınmasında önemli bir rol oynadığını ifade etti. Komisyonun çalışmalarının başarılı sonuçlar vereceğine olan inancını dile getiren Erdoğan, Türk şirketlerinin Özbekistan’ın alt yapı projeleri ve kalkınma hamlelerinde rol alabileceğini vurguladı.

Geleceğe Yönelik İşbirliği

Erdoğan, bugünkü görüşmelerin, Türkiye ve Özbekistan ilişkilerinin geleceği için olumlu sonuçlar doğurmasını diledi. Mirziyoyev’in liderliğinde Özbekistan’ın başarıdan başarıya koşacağına inandığını belirten Erdoğan, Türkiye’nin Özbekistan’a her alanda destek olmaya hazır olduğunu ifade etti. Türkiye’nin, Özbekistan’ın kalkınma sürecine katkı sağlamak için projelerde işbirliği yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

Bu Yazıya Tepki Ver