Deutsche Bank: Türk Lirası Açık Ara En İyi Performans Gösteren Para Birimi

image_6685081b31404
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deutsche Bank Araştırma Notuna Göre Türk Lirası Yatırımcılar İçin Cazip

Deutsche Bank Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska, Ekonomist Yiğit Onay ve Araştırmacı Ankit Jain’in kaleme aldığı araştırma notuna göre, marttaki faiz artışından bu yana Türk lirası açık ara en iyi performans gösteren küresel para birimi olarak belirlendi.

Kısa Vadeli Tahvillerde Güçlü Ralli: Sadece Başlangıç

Araştırma notunda, şu ana kadar kısa vadeli tahvillerin güçlü bir ralli yaptığı vurgulanarak, “Bunun sadece bir başlangıç olduğuna ve yerel tahvillerin hala son derece cazip giriş seviyeleri sunduğuna inanıyoruz.” ifadesine yer verildi.

Enflasyon ve Dezenflasyon Beklentileri

Türkiye’de enflasyonun mayısta yüzde 75,5 ile zirveye ulaşması sonrası gelecek aylarda güçlü bir dezenflasyon gerçekleşeceği öngörülen notta, yıllık enflasyonun ağustos sonunda yüzde 50 ve yıl sonunda yüzde 40 seviyesine gerilemesinin beklendiği aktarıldı.

İç Talep ve İstikrarlı Para Birimi Etkisi

Zayıflayan iç talep, faiz artırımlarıyla daha sıkı kredi koşulları oluşması ve daha istikrarlı bir para biriminin enflasyonda aşağı yönlü döngüyü desteklediği belirtilen notta, Türk lirasındaki reel değerlenmenin enflasyondaki düşüşe katkı sağlayacağı vurgulandı.

Yatırım Önerisi: Türk Devlet Tahvilleri

Araştırma notunda yurt içi varlıklardaki arzın düşük seyretmesi, pozisyonlanmanın düşük seviyelerde olması ve tahvil getirilerinin cazibesinin artmasıyla Türk devlet tahvillerine yatırım önerisinde bulunuldu.

Geçen Hafta Pictet Asset Management’dan Türk Tahvillerine Yatırım Desteği

Geçen hafta İsviçreli varlık yönetim şirketi Pictet Asset Management, Türk tahvillerine ve liraya yönelik yatırımcı desteğinin artmasıyla uzun vadeli lira tahvilleri almaya başladığını açıklamıştı.

Bu Yazıya Tepki Ver