Doğum Oranlarındaki Düşüş Bilim Dünyasını Endişelendiriyor

image_6660691ab0925
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Uyarısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, düşen doğum oranlarının endişe verici olduğunu vurgulayarak Türkiye’de de alarm zillerinin çaldığını belirtti.

Bilim İnsanlarından Çarpıcı Bulgular

İngiltere’deki Manchester Üniversitesi ve Kanada’daki Queen’s Üniversitesi’nden bilim insanları, dünyanın en büyük sperm bankası olan Cryos International’a bağışta bulunan 6758 erkeğin spermlerini inceledi. Yapılan araştırmada, spermlerin hareket kabiliyetindeki azalmanın önemli olduğu ortaya çıktı.

Kritik Bulgu

Profesör Robert Montgomerie liderliğindeki ekip, spermlerin hareket kabiliyetindeki azalmanın 2019-2022 yılları arasında yaşandığını tespit etti. Bu düşüşün Covid-19 salgınıyla ilişkili olabileceği belirtilirken, virüsün spermler üzerindeki etkileri henüz net değil ancak karantina dönemindeki yaşam tarzı değişikliklerinin sperm hareketliliğini etkileyebileceği ifade edildi.

Araştırmanın Sonuçları

Bilim insanları, spermlerin hareket kabiliyetindeki azalmanın yanı sıra sperm sayısındaki düşüş iddialarının gerçeği yansıtmadığını da belirtti. Araştırmada, sperm sayısında belli bir oranda düşüş olduğuna dair bulgular bulunsa da, bu düşüşün dramatik olmadığı vurgulandı.

Erdoğan’ın Uyarısı ve Önemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğum oranlarındaki düşüşe yönelik uyarıları, bilimsel araştırmalarla desteklenerek önemli bir gündem maddesi haline gelmiştir. Ailenin önemi ve doğum oranlarının artırılması gerekliliği, kamuoyunun ve bilim dünyasının dikkatini çekmektedir.

Bu Yazıya Tepki Ver