Emtia Piyasasında Karışık Seyir Devam Ediyor

image_6671406d3d973
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fed’in Faiz Kararları ve Enflasyon Endişeleri Emtia Piyasasını Etkiliyor

Emtia piyasasında, ürün bazlı performansların öne çıkmasıyla karışık bir seyir izleniyor. Fed’in faiz indirim beklentilerini aşağı çekmesi, enflasyon verileri ve jeopolitik riskler piyasalarda belirleyici faktörler arasında yer alıyor.

Altın ve Gümüş Fiyatları Yükselişte

Fed’in faiz politikasındaki belirsizlik ve jeopolitik riskler nedeniyle altın ve gümüş fiyatları yukarı yönlü hareket ediyor. Değerli metallerde altın ve gümüş pozitif ayrışırken, platin ve paladyumda ise dalgalanmalar gözleniyor.

Petrol Fiyatlarında Artış Devam Ediyor

Enerji grubunda Brent petrolün varil fiyatı yükselişini sürdürürken, jeopolitik endişeler ve talep artışı fiyatlarda etkili olmaya devam ediyor. Yaz mevsiminde yakıt talebinin artmasıyla petrol fiyatlarında açığın oluşacağı öngörüleri fiyatları destekliyor.

Tarım Ürünlerinde Dalgalanmalar

Tarım grubunda buğday, mısır, pirinç gibi ürünlerde fiyatlar karışık seyrediyor. Çin’de yavaşlayan ekonomi ve dünya genelindeki hasat koşulları fiyatlarda dalgalanmalara neden oluyor. Kakao fiyatları Brezilya’daki kuraklık ve Gana’daki üretim sorunları nedeniyle yükselişte.

Çin ve ABD Arasındaki İlişkiler Emtiları Etkiliyor

Analizler, ABD seçimlerinin emtia piyasasını etkileyebileceğini belirterek, Cumhuriyetçilerin başa gelmesi durumunda ABD’nin Çin ve İran arasındaki ilişkilerinin daha gerilimli olabileceğini ve bu durumun altın ve petrol fiyatlarını olumlu etkileyebileceğini öngörüyor.

Güvenli Liman Arayışı Artıyor

Jeopolitik ve ekonomik belirsizliklere karşı korunmak isteyen yatırımcılar Asya’da altına talebi artırdı. Diğer yatırım seçeneklerine olan güvenin azalması da altının tercih edilmesine neden oluyor.

Bu Yazıya Tepki Ver