Gelişen 8 Ülke (D-8) Teşkilatı Toplantısı Öncesi Değerlendirmeler

image_6664219f5dcd3
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı Önemli Mesajlar İçeriyor

Gelişen 8 Ülke (D-8) Teşkilatı Genel Sekreteri Büyükelçi Isiaka Abdulkadir Imam, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nden Doç. Dr. Abdullah Aydın ve TOBB ETÜ’den Doç. Dr. Ali Oğuz Diriöz, İstanbul’da gerçekleşecek Olağanüstü D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı öncesi önemli değerlendirmelerde bulundu.

Toplantının Odak Noktası: Gazze ve İnsani Kriz

Büyükelçi Isiaka Abdulkadir Imam, toplantının Gazze’deki durumu ele alarak D-8 üyesi devletlerin dışişleri bakanlarını bir araya getireceğini ve insani ve jeopolitik etkileri olan mevcut krizi ele alacaklarını belirtti. Toplantının, barışı ve istikrarı teşvik etmeyi ve insani yardımı koordine etmeyi amaçlayacağını vurguladı.

D-8’in Amacı: İşbirliği ve Dayanışmayı Artırmak

Imam, Bangladeş, Mısır, Endonezya, İran, Malezya, Nijerya, Pakistan ve Türkiye’den oluşan D-8’in, üye ülkeler arasında işbirliği ve dayanışmayı artırmayı hedeflediğini ifade etti. Toplantının diyalog ve işbirliği yoluyla küresel meseleleri ele alma kararlılığını vurgulayacağını belirtti.

Türkiye’nin Diplomatik Rolü ve Öncülüğü

Doç. Dr. Abdullah Aydın, Türkiye’nin Gazze konusundaki adımlarının önemine değinerek, D-8’in sunduğu çözüm önerilerinin insani odaklı olduğunu vurguladı. Aydın, Türkiye’nin liderliğinde D-8’in küresel aktör olma iddiasının somut bir göstergesi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin Stratejik Rolü

Doç. Dr. Ali Oğuz Diriöz, Türkiye’nin gelişmekte olan ülkelerle işbirliği fırsatlarına dikkat çekerek, D-8’in Türkiye’nin dengeleyici rolünü güçlendireceğini belirtti. Diriöz, Türkiye’nin uluslararası platformlardaki işbirliği senaryolarını geliştirdiğini ve bölgedeki dengeleyici gücünü pekiştireceğini ifade etti.

Yarın gerçekleşecek toplantı, Türkiye’nin öncülük ettiği D-8 çerçevesinde Gazze’deki krize dikkat çekecek ve üye ülkeler arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayacak.

Bu Yazıya Tepki Ver