Google, Çevresel Sürdürülebilirlik Stratejisi ile İlerleme Kaydediyor

image_6685540a4b183
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Google, Çevre Raporu’nda Elektrik Tüketimi ve Emisyonlarını Değerlendirdi

Google, çevresel sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında kaydedilen ilerlemeyi değerlendirdiği Çevre Raporu‘nu yayımladı. Rapora göre, şirketin veri merkezlerinin elektrik tüketimi ve tedarik zinciri emisyonları artışın birincil nedeni olarak belirlendi.

2023’e Kadar Emisyonlar Yüzde 13 Artacak

Raporda, Google’ın 2023’teki emisyonlarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 13 artacağı açıklandı. Geçen yılın verilerine göre, şirketin sera gazı emisyonları 2019’a göre yüzde 48 arttı. Bu artışın, veri merkezlerindeki enerji tüketimi ve tedarik zinciri emisyonlarındaki yükselişten kaynaklandığı vurgulandı.

Yapay Zekâ Entegrasyonunun Çevresel Etkisi

Raporda, “Yapay zekâyı ürünlerimize daha fazla entegre ettiğimizde, yapay zekâ hesaplama yoğunluğunun artması nedeniyle artan enerji talepleri ve teknik altyapı yatırımlarımızda beklenen artışlarla ilişkili emisyonlar nedeniyle emisyonları azaltmak zorlayıcı olabilir” ifadelerine yer verildi. Google’ın veri merkezlerindeki elektrik tüketiminin geçen yıl yüzde 17 arttığı ve yapay zekânın gelecekteki çevresel etkisinin tahmin edilmesinin karmaşık olduğu belirtildi.

Bu Yazıya Tepki Ver