Gümüşhane’deki Antik Kentte 1500 Yıllık Zırh Bulundu

image_6672aff198210
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan kazı çalışmalarında tarihi keşif!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Gümüşhane’deki Satala Antik Kenti’nde 2020 yılında gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda 1500 yıllık bir zırh bulundu. Antik kentte yapılan keşif, tarihe ışık tutacak önemli bilgilerin gün yüzüne çıkmasını sağladı.

Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde Detaylı İnceleme

Gümüşhane’den Erzurum’a getirilen zırh, Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde röntgen ve tomografi ile detaylı bir şekilde incelendi. Röntgen sonuçlarına göre zırhın neredeyse tamamının sağlam olduğu belirlendi. Bunun üzerine zırhın kenarlarından alınan 3 levhalık blokların mikro CT görüntülemesi yapılarak zırhın ölçüleri ve metalurjik özellikleri tespit edildi.

Zırhın Konservasyon ve Restorasyonu Tamamlandı

Erzurum Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı’nın 3 yıl süren titiz çalışmaları sonucunda zırhın tüm levhaları yerinde kodlanarak konservasyon ve restorasyon işlemleri tamamlandı. Ardından zırh, manken üzerinde yeniden dikilerek orijinal formuna getirildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan Teşekkür

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, Erzurum Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı’nda restore edilen zırhın dünya üzerinde bilinen tek ‘Lorica Squamata’ modeli olduğunu belirtti. Bakan Ersoy, bu eşsiz eserin günümüze ulaşmasında emeği geçen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü personeline teşekkürlerini iletti.

Bu Yazıya Tepki Ver