İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeleri Ticaret Müzakereleri Toplantısı

image_666958d895479
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye ve Diğer Üye Ülkeler Ticaret Bakanları Toplantıda Buluştu

İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkeleri Arasında Tercihli Ticaret Sistemi (TPS-OIC) Ticaret Müzakereleri Komitesi 3. Bakanlar Toplantısı’nda Türkiye’nin önerisiyle Türkiye, Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya ve Pakistan’ın ticaret bakanları bir araya geldi.

Toplantıda Alınan Kararlar

Ticaret Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, toplantıda tarifelerin düşürülmesi, tarife dışı engellerin kaldırılması ve geliştirilmesi, ortak yatırımların artırılması ve yeşil ekonomi inisiyatiflerine ağırlık verilmesi kararı alındı. Ayrıca, gıda güvenliğini sağlamak ve D-8 ülkelerini bir merkez haline getirmek amacıyla bir tohum bankasının kurulmasına karar verildi.

D-8 Tercihli Ticaret Anlaşması kapsamında e-ticaret, hizmetler ticareti, fikri mülkiyet hakları ve yatırımların kolaylaştırılması konuları önceliklendirildi. Türkiye, anlaşmanın kapsamının genişletilmesi için ticaretin kolaylaştırılması ve diğer yeni konularla geliştirilmesi önerisinde bulundu ve bu öneri kabul edildi.

Diğer Gelişmeler

Bakanlar, anlaşma ile ilgili uyuşmazlıkların çözümüne yönelik mekanizmaya dair protokolü imzaladı. Ayrıca, teşkilat içi ticaret oranının yüzde 10’a çıkarılması hedefi teyit edildi. Türkiye, D-8 Tercihli Ticaret Anlaşması’nın uygulanması konusunda gümrük personelinin eğitilmesine katkıda bulunacak.

D-8 ülkeleri arasında barter ticaret sisteminin kurulması amacıyla temmuz ayının ilk haftasında üye ülkelerin ilgili kurumlarıyla bir tanıtım toplantısı düzenlenecek. Toplantıda, Filistin’e tam destek de vurgulandı.

Bu Yazıya Tepki Ver