KOBİ’ler için Sağlanan Destekler ve Programlarla Türkiye Ekonomisinin Güçlenmesi

image_667d9a6626374
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KOBİ’lerin Ekonomideki Rolü

Küçük ve Orta Büyüklükte İşletmeler (KOBİ) , Türkiye’de toplam girişimcilerin yüzde 99,7’sini ve istihdamın yüzde 70,6’sını oluşturarak ülkenin ekonomik gelişiminde önemli bir role sahiptir.

KOBİ Günü Kutlamaları

KOBİ’lerin öneminin vurgulanması için her yıl 27 Haziran tarihi ‘KOBİ Günü’ olarak kutlanmaktadır.

KOSGEB Destekleri

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) , KOBİ’lere 21,2 milyar lira destek sağlayarak işletmelerin gelişimine ve rekabet güçlerinin artırılmasına destek olmaktadır.

KOBİ Dijital Dönüşüm Destek Programı

Yeni başlatılan ‘KOBİ Dijital Dönüşüm Destek Programı’ ile işletmelere 20 milyon liraya kadar finansman desteği sağlanarak dijital dönüşüm süreçleri desteklenmektedir.

Yeşil Sanayi Destek Programı

Türkiye Yeşil Sanayi projesi kapsamında KOSGEB, işletmelere 250 Milyon dolarlık fon sağlayarak yeşil dönüşümü desteklemekte haberlermersin.com ve sürdürülebilirlik alanında çalışmaları teşvik etmektedir.

Diğer Destek Programları

KOBİ’lere güneş enerjisi yatırımları, temiz ve döngüsel ekonomi projeleri gibi alanlarda da destek verilmekte, yeni işletme kuran girişimcilere ise yüksek miktarlarda destek sağlanmaktadır.

Deprem Sonrası Destek

Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi kapsamında depremden etkilenen bölgelere 17 Milyar TL kaynak aktarılarak işletmeler desteklenmektedir.

KOSGEB Sahada

KOSGEB personeli, KOBİ’leri bilgilendirmek ve destek sağlamak amacıyla saha ziyaretlerine başlamıştır. Her hafta perşembe günleri Türkiye genelinde saha ziyaretleri yapılarak işletmelere danışmanlık ve mentorluk hizmeti sunulmaktadır.

Bu Yazıya Tepki Ver