Kripto Piyasasına Yeni Düzenleme Kabul Edildi

image_667d1ee06b4ad
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yasal Boşluklar Giderildi, SPK’ya Geniş Yetki Verildi

Son yıllarda popülerliği artan kripto piyasasına ilişkin yeni düzenleme Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yeni düzenleme ile mağduriyetlere neden olan yasal boşluklar giderilirken, SPK’ya geniş yetki verildi. Hizmet sağlayıcılar için sermaye şartı getirilmesiyle yatırımcı korunacak ve hizmet veren firmalara yaptırımlar uygulanacak.

Kimlik Tespiti ve İlişkiler Düzenlendi

Yeni düzenlemeye göre, kripto para kullanıcıları ile ilişkilerin nasıl kurulacağı ve kimlik tespitinin nasıl yapılacağı belirlendi. Hizmet sağlayıcı kuruluş ve faaliyetler için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin alınacak. Kripto varlıkların ihracı, satışı ve dağıtımı için de SPK’ya yetki verilecek ve tüm transfer işlemleri kayıt altına alınacak.

12 Milyon Kişinin Hesabı Bulunuyor, Sıkı Denetim Gerekecek

Sermaye piyasalarında 12 milyon kişinin bakiyeli hesabı bulunuyor. Yasa ile belirlenen koşulları taşıyan platformlar yetkilendirilecek, bankaların da saklama lisansı alması gerekecek. Piyasa dolandırıcılığı ve piyasa bozucu eylemler ile bilgi suistimalinin cezaları da düzenlemeyle belirlendi. Piyasa bozucu eylemlere 246 bin lira ile 6 milyon lira arasında idari para cezası uygulanacak.

Bu Yazıya Tepki Ver