Kurban Eti Nasıl Saklanmalı?

image_666ec9993382b
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kesimden Sonra Doğru İşlemler Önemli

Ankara Kasaplar Odası Başkanı Fazlı Yalçındağ, kurban etlerinin bozulmaması için kesimden sonra soğuyana kadar bekletilmesi gerektiğini belirtiyor. Yalçındağ, etlerin uygun koşullarda hazırlanması ve muhafaza edilmesi konusunda önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Etler Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Yalçındağ’a göre kurban kesimi sırasında hayvanın derisi, iç organları ve ayakları çıkartıldıktan sonra kalan etlerin mümkünse soğuması beklenmeli. Eğer bekletme imkanı yoksa, etlerin sıcaklığını kaybetmeden eve götürülmesi gerekiyor. Evde, etlerin bir masanın üzerine serilerek soğuması sağlanmalı ve ardından buzdolabında saklanmalı.

Etlerin İşlenmesi Kasaplar Tarafından Yapılmalı

Yalçındağ’a göre, etlerin uygun şekilde parçalanması için kasap dükkanları en doğru adreslerdir. Etlerin lezzetli olması için olgunlaşmaları gerektiğini belirten Yalçındağ, kesim sonrası etlerin iç sıcaklığının 5 ila 6 saat içinde ortam sıcaklığına ulaşması gerektiğini vurguluyor.

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilmeli ve Saklanmalı?

Etlerin olgunlaşması için uygun şekilde dinlendirilmesi gerektiğini söyleyen Yalçındağ, kesim sonrası poşet içinde getirilen etlerin en kısa sürede dışarı çıkarılması gerektiğini belirtiyor. Etlerin ambalajlanarak kullanım miktarlarına göre ayrılması ve buzdolabında bekletilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Bu Yazıya Tepki Ver