MEB Sözleşmeli Öğretmenlik Atamaları ve Mülakat Süreci Hakkında Güncel Bilgiler

image_6666a7883592d
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sözlü Sınavlar ve Mülakat Süreci

MEB tarafından gerçekleştirilecek atamalar için sözleşmeli öğretmenlik başvuru süreci sona erdi. 20 bin öğretmen ataması branş dağılımı 87 alanda gerçekleşecek. En geniş kontenjan sınıf öğretmenliğine ve özel eğitim öğretmenliğine ayrıldı. Sözlü sınava alınmaya hak kazanan adaylar bugün belli olacak.

Sözlü Sınav Yeri ve Tarihleri

Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 10 Haziran’da ilan edilecek. Sözlü sınavlar ise 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayacak.

Öğretmen Atamaları ve Sonuç Açıklama Tarihi

Sözlü sınava alınmaya hak kazanan adaylar ile sınav merkezleri 10 Haziran 2024 tarihinde açıklanacak. Sözlü sınavlar ise 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren başlayacak. Tercih başvuruları ve atama ile göreve başlama süreci ise sözlü sınavların tamamlanmasının ardından gerçekleştirilecek.

Öğretmen Atamaları Branş Dağılımı

Öğretmen atamaları için branş dağılımı ve kontenjanlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. En fazla kontenjan sınıf öğretmenliği ve özel eğitim branşlarına ayrıldı. Rehberlik, din kültürü ve ahlak bilgisi, İngilizce gibi alanlarda da atamalar gerçekleşecek.

Mülakatla Yapılacak Atamalar

Öğretmen atamalarında mülakat süreci uygulanacak. KPSS puanı ile mülakatın eşit oranda değerlendirileceği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce yaptığı açıklamalar ise kamu işe alımlarında mülakatları kaldırma yönünde olduğunu gösteriyor.

Bu Yazıya Tepki Ver