Meteorolojiden Ege Bölgesi İçin Hava Tahmini Açıklandı

image_665c474401039
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ege Bölgesi’nde Hava Sıcaklıkları Artacak

Meteoroloji tarafından yapılan açıklamaya göre, Ege Bölgesi’nde hava sıcaklıklarının artarak 5 Haziran’a kadar yükseleceği belirtildi. Kıyı kesimlerde mevsim normallerinin 1 ila 3 derece, iç kesimlerde ise 4 ila 8 derece üzerine çıkması bekleniyor.

Öngörülen En Düşük ve En Yüksek Sıcaklıklar

İzmir’de en düşük hava sıcaklığı 31, en yüksek hava sıcaklığı 35 derece olarak tahmin edilirken, Aydın’da 36-41, Çanakkale’de 29-35, Balıkesir’de 34-40, Manisa’da ise 35-41 derece aralığında seyredeceği bildirildi.

Prof. Dr. Doğan Yaşar’dan Açıklamalar

TÜBA Çevre, Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, geçen yıl yaşanan Süper El Nino’nun etkilerinin devam ettiğini belirtti. Yaşar, “Onun etkileri devam ediyor. Süper El Nino okyanusların çok çok ısınması demek. Deniz suyu 2 derece kadar ısındı. Havalar çok sıcak geçti. Mesela geçen nisan ayı 4.3 derece ile ortalamaların üstünde geçti. 16.3 derecelere çıktı ki Türkiye’de nisan ortalama sıcaklığı 12 derecedir” şeklinde konuştu.

La Nina Dönemi Yaklaşıyor

Prof. Dr. Doğan Yaşar, Süper El Nino’nun etkisinin azalmaya başladığını ve La Nina döneminin yaklaştığını belirtti. “Olağanüstü sıcak geçti ama artık Süper El Nino yavaş yavaş etkisini kaybediyor. Bunun arkasından La Nina gelecektir. Şu anda bu sıcaklığa aldanmayalım. Yavaş yavaş hava sıcaklıkları tekrar normale dönecektir. Bu yaz sıcaklık rekorları kırılabileceğine pek katılmıyorum. Süper El Nino devam ederse olabilir ama büyük ihtimalle La Nina yani soğumaya dönüş olacaktır” dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver