NASA’nın Uzay Aracı Voyager 1, Yeniden Veri Toplama Görevine Yönlendirildi

image_667975d40b74c
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Voyager 1’den Yeniden Anlaşılır Sinyaller Geliyor

NASA‘dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Dünya’ya 24,1 milyar kilometre uzaklıkta bulunan Voyager 1‘den nisanda yeniden anlaşılır sinyaller gelmeye başladı ve mayısta bilimsel veri toplama görevine yönlendirildi. Uzay aracı, 6 aylık kesintinin ardından tam olarak veri toplama faaliyetlerine yeniden başlamış oldu.

Arızaların Kaynağı Çip

Voyager 1’deki teknik arızaların uzay aracının uçuş veri alt sistemindeki çipten kaynaklandığı belirtildi. Arızaların hala tam olarak giderilemediği vurgulandı.

Yapılması Gerekenler

NASA‘nın açıklamasında, uzay aracının arızasını gidermek için görev personelinin daha küçük görevleri tamamlamasının yanı sıra Voyager 1‘in üç bilgisayarındaki zamanlama yazılımını yeniden senkronize etmesi ve uzay aracının plazma dalgası enstrümanı için kayıt cihazının bakımını yapması gerektiği ifade edildi.

Voyager 2’den de Sinyal Alınmaya Çalışılıyor

NASA, yanlış komut gönderip bağlantıyı kaybettiği Voyager 2 uzay aracından da sinyal almaya çalışıyor. Voyager 1 ve Voyager 2, Güneş sisteminin etki alanı dışında araştırma yapmak amacıyla 1977’de uzaya gönderilmişti.

Bu Yazıya Tepki Ver