Rusya, Türkiye’deki Nükleer Güç Santrali Personeline Özel Eğitim Simülatörü Sundu

image_667a7c1c9cc83
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rosatom’un Rosenergoatom Concern AŞ’den Türkiye’ye Özel Eğitim Simülatörü

Rusya merkezli Rosatom’un elektrik enerjisi bölümü olan Rosenergoatom Concern AŞ’nin kontrol birimi tarafından Türkiye’ye sağlanan özel bir eğitim simülatörü, büyük bir öneme sahip.

Simülatör, Elektrikli Ekipmanların Bakım ve Onarımını Kolaylaştırıyor

Rusya Nükleer Güç Santralleri İşletme Bilim ve Araştırma Enstitüsü VNIIAES AŞ tarafından üretilen simülatör, elektrikli ekipmanların bakım ve onarım eğitimleri için tasarlandı. Simülatörün donanım sistemi, güç ünitesindeki elektrikli ekipmanların birebir aynı bileşenlerini içeriyor.

Eğitim Merkezi, Türkiye’nin İlk NGS Personeli Eğitim Merkezi Olacak

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdür Birinci Yardımcısı Sergey Butckikh, Türkiye’nin ilk NGS işletme personeli eğitim merkezi için çalışmaların devam ettiğini belirtti. Geçen yıl faaliyete geçen eğitim merkezi, tam ölçekli bir simülatör ile donatıldı ve bu sayede reaktör ve türbin binalarındaki ekipmanları kontrol etme konusunda uzmanları eğitmeye başlandı.

Eğitim Simülatörü, Personelin Niteliklerini Geliştirmeyi Hedefliyor

Butckikh, simülatör yardımıyla gerçeğe en yakın koşullarda ekipmanları kontrol etme becerisini kazanmanın önemine vurgu yaparak, Rosatom’un Türkiye’deki NGS personeli için özel üretilen simülatörün, elektrik bölümü çalışanlarının niteliklerini geliştirmesine yardımcı olacağını belirtti. Bu simülatör sayesinde elektrik bölümü uzmanları, gereken tüm becerileri uygulamalı olarak geliştirme fırsatı bulacaklar.

Bu Yazıya Tepki Ver