Sahra Hastanelerinin Koordinatörü: Gazze’deki Sağlık Durumu Felaket

image_6672791b2d23f
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mervan el-Hems: İsrail’in Hastaneleri Hedef Alması Durumu Kötüleştiriyor

Sahra hastanelerinin koordinatörü Mervan el-Hems yaptığı açıklamada, “Gazze Şeridi’ndeki sağlık durumu felaket ve savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana İsrail’in hastaneleri hedef alması nedeniyle daha da kötüleşiyor” dedi.

Nasır Hastanesi: Hasta ve Yaralılarla Dolu, Tıbbi Stoklar Tükeniyor

Han Yunus kentindeki Nasır Hastanesi’nin hasta ve yaralılarla dolu olduğunu belirten Hems, İsrail ordusunun hastaneyi hedef alması nedeniyle kanalizasyon sorunu yaşadıklarını belirtti. “Daha fazla hasta ve yaralıyı almaya yetecek kadar yatağımız yok, tıbbi stok tükeniyor ve bazı hastalar ilaç yetersizliğinden ölüyor” diye konuştu.

Bulaşıcı Hastalıklar ve Kıtlık Tehlikesi

Hems, yerinden edilmiş insanların kaldığı kamplarda bulaşıcı hastalıkların yayıldığına dikkat çekerek, kanalizasyon suları nedeniyle hastane ve kamp çevresinde böceklerin arttığını ifade etti. Su sıkıntısı nedeniyle çadırlara ve kamplara ulaşan suyun içilemez hale geldiğini belirten Hems, “Kıtlık Gazze Şeridi’nin kuzeyini kırıp geçiriyor ve çocuklar için yetersiz beslenme sorunu devam ediyor” dedi.

Uluslararası Müdahale Çağrısı

Gazze’deki hükümetin medya ofisinden yapılan açıklamada, ABD ve İsrail’in Filistin halkına yardımların ulaşmasını engellediği ve Gazze Şeridi’nin açlığa sürüklendiği belirtilerek, 3 bin 500 çocuğun yetersiz beslenme nedeniyle ölüm tehlikesi altında olduğu bildirildi. Açıklamada, uluslararası müdahale talep edilerek Gazze’deki sivillere karşı işlenen suçların durdurulması çağrısı yapıldı.

Refah Sınır Kapısı Kapalı

İsrail ordusunun Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır ile olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiği belirtilerek, Refah Sınır Kapısı’nın kapalı tutulmasının Gazze’ye insani yardım girişlerini olumsuz etkilediği vurgulandı.

Bu Yazıya Tepki Ver