TBMM’ye Yurt Dışı Çıkış Harcı İçeren Vergi Düzenlemesi Paketi Gönderilecek

image_6677d8a34a2b0
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurt Dışı Çıkış Harcı Zammı Geliyor

Hükümetin hazırladığı vergi düzenlemelerini içeren pakette, yurt dışı çıkış harcı için zam öngören düzenlemenin yer aldığı belirtildi. Şu anda 150 TL olan yurt dışı çıkış harcının bayram sonrasında büyük oranda artırılması planlanıyor.

Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Kadar?

Yurt dışı çıkış harcı mevcut durumda 150 TL seviyesinde bulunuyor. 2019 Temmuz’unda 50 TL olan harç, Mart 2022’de 150 TL’ye yükseltilmişti. 2023 yılında 1 milyar 311 milyon lira tahsilat yapılan yurt dışı çıkış harcının 2024 yılının ilk dört ayında 427 milyon lira gelir sağlandı.

Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Kadar Geçerli?

Yurt dışı çıkış harcı için belirli bir geçerlilik süresi bulunmamakla birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), yapılacak zam sonrasında eski ücrette alınan yurt dışı çıkış pulları için aradaki farkın tahsil edileceğini ya da pulların geçersiz sayılacağını duyurdu.

Yurt Dışı Çıkış Harcı Ne Kadar Olacak?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sunumunda, yurt dışı çıkış harcının 3.000 TL’ye yükseltilmesi önerisi yer aldı. Öneride, harcın her yıl yeniden değerleme oranında artırılmasının sağlanması ve Cumhurbaşkanına verilen yetkinin buna göre düzenlenmesi önerildi.

Yurt Dışı Harcı Zammının Gerekçesi

Yurt dışı çıkış harcındaki artışın gerekçesi, Türk vatandaşlarının yurt dışı seyahatlerinin artması ve yurtdışındaki harcamalarının finansman ihtiyacı olarak gösterildi. 2023’te 8 milyon 743 bin 760 kişinin harç ödeyerek çıkış yaptığı belirtilerek, 2024’te de benzer bir rakamın beklendiği aktarıldı.

Bu Yazıya Tepki Ver