TÜİK 2023 Satınalma Gücü Paritesi Verilerini Açıkladı

image_667535a0b8787
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin Fiyat Düzeyi Endeksi 42 Oldu

TÜİK tarafından açıklanan 2023 yılı Satınalma Gücü Paritesi verilerine göre, Türkiye’nin tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi 42 olarak belirlendi. Bu değer, 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin, Türkiye’de 42 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini gösteriyor. 2022 yılında bu endeks değeri 40 olarak kaydedilmişti.

İsviçre Fiyat Düzeyi Endeksi ile Zirvede

Karşılaştırmalarda, 36 ülke arasında tüketim mal ve hizmetlerine ilişkin fiyat düzeyi endeksi en yüksek değere sahip olan ülke 174 ile İsviçre, en düşük değere sahip olan ülke ise 42 ile Türkiye olarak belirlendi.

Türkiye’de En Pahalısı Otomobil ve Giyim En Ucuzu

Türkiye’nin tüketim mal ve hizmetleri grubuna ilişkin fiyat düzeyi endeksi alt gruplar incelendiğinde, kişisel ulaşım araçları endeksi 143 olarak kaydedildi. Bu değer, AB ülkeleri ortalamasının üzerinde olduğunu gösteriyor. Diğer yandan, giyim endeksi 30 ile Türkiye’nin en düşük fiyat düzeyine sahip olduğu alt grup oldu.

Lokanta ve oteller grubunda ise Türkiye’nin endeks değeri 57 olarak açıklandı. Bu verilere göre, Türkiye’de tüketicilerin karşılaştığı fiyat düzeyleri detaylı bir şekilde ortaya konmuş oldu.

Bu Yazıya Tepki Ver