Uydu Teknolojilerinde Türkiye’nin Atılımı

image_667c1ac8e6b0b
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzayda Yerli ve Milli Teknoloji Hamlesi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin artık uydu ithal eden bir ülke olmaktan çıkarak, ihraç eden konuma geldiğini açıkladı. Ülkenin ilk yerli ve milli gözlem uydusu İMECE ve diğer teknolojilerle kendi yerli gözlem ve haberleşme uydularını üretmeye başladığına dikkat çekti.

Türksat 6A ile Uzay ve Uydular

Uraloğlu, Türksat 6A uydusunun Türkiye için devrim niteliğinde olduğunu belirtti. Ülkenin uzayda söz sahibi olmak adına yıllardır süren çalışmaların meyvelerini topladığını vurguladı. Türksat 6A’nın Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek kadar önemli bir AR-GE projesi olduğunu söyledi.

Uydu İhracatçısı Konumuna Yükselme Hedefi

Türksat 6A uydusuyla elde edilen tecrübelerle Türkiye’nin uydu ihracatçısı konumuna yükseleceğini ifade eden Uraloğlu, ülkenin artık uydu hizmeti alan değil, kendi ürettiği teknolojiyle dost ve kardeş ülkelere hizmet verecek konuma geldiğini dile getirdi.

Türksat’ın Önemi ve Rolü

Türksat’ın uydu yayıncılığı alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biri olduğunu belirten Bakan Uraloğlu, şirketin dünya çapında ses, veri, internet, TV ve radyo yayıncılık hizmetleri sunan önemli bir oyuncu olduğunu vurguladı. Türksat’ın ayrıca küresel çözümleriyle farklı diller ve kültürleri bir araya getirdiğini ve yüksek teknoloji bakımından Türkiye’nin kendine yeterliliğini artırmayı hedeflediğini ifade etti.

Bu Yazıya Tepki Ver