Yüksek: “Türksat 6A Fırlatma Töreni Türkiye için Tarihi Bir Gün”

image_668cf029e3a15
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yüksek: Türksat 6A Türkiye’nin En Büyük AR-GE Projesi

Yüksek, Türksat 6A fırlatma töreninde Türkiye’nin artık uydu kullanan rolünden uydu tedarik eden rolüne geçtiğini belirterek, bu hamlenin ülkenin sınıf atlamasını sağladığını vurguladı. Türksat 6A’nın Türkiye’nin yerli ve milli ürünlerinin uzayda en uzak mesafedeki temsili olacağını ifade etti.

Yüksek: Türksat 6A Dünyada Etki Alanı Genişletecek

Türksat 6A’nın dünyada televizyon ve haberleşme alanında yaklaşık 5 milyar nüfusa etki edeceğini belirten Yüksek, Endonezya, Malezya, Hindistan gibi bölgelere de haberleşme ve televizyon yayıncılığı imkanı sağlayacağını söyledi. Ayrıca, uyduların yedeklenmesi noktasında da bir kazanım elde edileceğini ifade etti.

Yüksek: Haberleşme İmkanlarımız Tamamen Kontrolümüzde Olacak

Türksat 6A’nın fırlatılmasının ardından uydunun 42 derece yörüngeye yerleşmesinin 10-15 gün süreceğini belirten Yüksek, uydunun 15 yılın üzerinde ömrü olduğunu öngördüklerini dile getirdi. Bu sayede Türkiye’nin haberleşme imkanlarının tamamen kontrol altında olacağını vurguladı.

Yüksek: Teknoloji ve İnsan Kaynağı Açısından Büyük Kazanımlar

Türksat 5B’de ASELSAN tarafından üretilen parçaların test amaçlı uzaya gönderildiğini hatırlatan Yüksek, Türk mühendislerinin yetiştirilmesi ve teknoloji alanında kazanılan deneyimlerin önemine dikkat çekti. TÜBİTAK’ın etkin kullanımıyla yaklaşık 1000 kişilik bir ekibin haberleşme uydusu teknolojilerinde yetkinlik kazandığını belirtti.

Yüksek: Topyekun Bir Ayağa Kalkıştır

Yüksek, Türksat 6A projesinin bir ekosistemin bütün parametrelerini oluşturduğunu ve Türkiye’nin büyük, bağımsız ülke olma hedefine büyük bir adım attığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde gerçekleşen bu tarihi günün, ülke genelinde bir ayağa kalkışı simgelediğini belirtti.

Bu Yazıya Tepki Ver