Assange bugün hakim karşısına çıkıyor: ABD’ye iadesi görüşülecek

Assange bugün hakim karşısına çıkıyor: ABD'ye iadesi görüşülecek
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’nin başkenti Londra’da görülen, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange,Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) iadesi davasında bugün hakim karşısına çıkacak.

ABD’nin Irak ve Afganistan başta olmak üzere işlediği çok sayıda savaş suçunu ifşa eden WikiLeaks kurucusu Julian Assange bugün hakim karşısına çıkacak. 

© AFP 2020 / DANIEL LEAL-OLIVAS
ABD’ye iade davası: Assange, hakim karşısına çıktı

ABD’ye iadesinin görüşüleceği davada Assange, iadenin gerçekleşmesi durumunda  175 yıla kadar hapis cezası alması bekleniyor.

ABD, İngiltere’nin Guantanamo’su olarak bilinen Belmarsh hapishanesinde tutuklu bulunan Julian Assange’ın, ABD ‘ülke tarihinin en büyük gizli bilgi sızdırmalarından birinde rol almak ’ ve ‘casusluk ’ dahil 18 farklı suçtan iadesini talep ediyor. 

WikiLeaks’in en çok dikkat çeken ifşalarından biri, aralarında teslim olanların da yer aldığı sivillerin katlinin gizlenmesi ve mahkûmlara işkence edilmesi gibi bilgilerin yer aldığı 2010’daki Irak belgeleri oldu. Afganistan ile ilgili belgeler ise, ABD öncülüğündeki koalisyonun yüzlerce sivili öldürdüğünü ve bunları gizlediğini ortaya koydu.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir