‘Ekonomik krizi gizleyen iktidar, intihar sorularını cevaplamıyor’

‘Ekonomik krizi gizleyen iktidar, intihar sorularını cevaplamıyor’
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜİK verilerine göre, son 18 yılda 4 bin 801 kişi geçim sıkıntısından dolayı intihara sürüklendi.

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, ekonomik sebeplerle intihar eden vatandaşlara ilişkin CHP’nin verdiği soru önergelerinin iktidar tarafından yanıtsız bırakıldığını söyledi. Kaplan, “Toplumun içinde bulunduğu buhranı görünür kılmak istemedikleri için bu yöndeki soruları yanıtsız bırakıyorlar” dedi.

EKONOMİK SEBEPLERLE KAÇ YURTTAŞ İNTİHAR ETTİ? 

Kaplan’ın 2 Kasım’da verdiği önergede, kaç yurttaşın intihar girişiminde bulunduğu, intihar edenlerin yaş ortalaması ve hangi nedenle yaşamına son vermek istediğiyle ilgili sorular yer aldı.

İKTİDAR SORULARI YANITLAMADI

Yasal süre geçmesine karşın önergeye yanıt alamadığını belirten Kaplan, “Bunlar çok acı şeyler. Yine önceki gün Gaziantep’de bir vatandaş silahla kendini vurdu. Bu kadar kötü ekonomik düzende bu tür intihar vakaları maalesef artıyor. Toplumun içinde bulunduğu buhranı görünür kılmak istemedikleri için bu yöndeki soruları yanıtsız bırakıyorlar” dedi.
Son olarak Samsun’da bir yurttaşın bir eline iş, diğer eline de aş yazarak hayatına son vermesi; yurttaşların yaşadığı dar boğazı da gözler önüne sermişti.

5 BİN KİŞİ EKONOMİK SEBEPLERLE İNTİHAR ETTİ 

TÜİK verilerine göre, 2002’den bu yana ülke genelinde toplam 4 bin 801 kişi geçim sıkıntısından dolayı intihara sürüklendi, son 5 yılda ise bu sayı bin 370 kişi oldu. Derinleşen ekonomik kriz, sadece son 2 yılda 566 yurttaşın hayatına mal oldu.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir