Kubadabad Sarayı Kalıntıları Beyşehir Gölü’nde Görülemiyor

image_66570120e509c
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beyşehir Gölü’nde Bulunan Kubadabad Sarayı Kalıntıları

Beyşehir Gölü’nün hemen yanında ve Anamas Dağları’nın eteklerinde, Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubad’ın emriyle 1236’da inşa edilen Kubadabad Sarayı’nın kalıntılarında 1980’den bu yana kazı çalışmaları sürüyor. Sarayın kalıntıları, müzeleri süsleyen göz kamaştırıcı nadide çini eserlerin gün yüzüne çıkarıldığı kazılarda ortaya çıkıyor.

Su Altı Çalışmalarıyla Yeni Yapılar Tespit Ediliyor

Kuraklık ve iklim değişikliği nedeniyle zaman zaman suların çekildiği gölde saraya ait bazı yapılar da su altı çalışmalarıyla tespit ediliyor. Kubadabad Saray Külliyesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Muharrem Çeken, kazının 75’inci yılında hala devam ettiğini ve her sezon yeni keşiflerin yapıldığını belirtiyor.

Gelecek Kazı Sezonunda Neler Yapılacak?

Bu yıl kazı çalışmalarına haziran ayından başlayarak yıl sonuna kadar devam edilecek. Çeken, Kubadabad’ın sadece kazı yaptıkları külliyenin alanıyla sınırlı olmadığını, dış çevresini oluşturan adalar ve banliyösü ile çevredeki yapılar üzerinde araştırmalar yapacaklarını ifade ediyor. Özellikle batı kanadında kazılmamış bölümlerde çalışmalar yapılacak ve su altı kazıları da sürdürülecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi’nin destek verdiği kazı çalışmaları, Kubadabad Sarayı’nın gizemlerini gün yüzüne çıkarmak adına heyecan verici keşiflere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Bu Yazıya Tepki Ver