ABD polisi 13 yaşındaki otizmli çocuğu vurdu

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’nin Utah eyaletinde polisin otizmli bir çocuğu vurduğu görüntüler ortaya çıktı. Çocuğun kriz geçirmesi üzerine annenin 911 acil yardım hattını aradığı, bunun üzerine polisin gelerek çocuğu yakalamak istediği belirtildi. Polisleri görünce panik olan çocuğun verdiği tepkiler üzerine Utah Polisinin çocuğu vurduğu ifade edildi. Şans eseri kurtulan çocuğun kemiklerinin kırıldığı öğrenildi.

Utah’a bağlı Salt Lake kentinde ikamet eden 13 yaşındaki otizmli Linden’ın avukatı Zach Weyher, olay gününe ait polis kamerası kayıtlarının yayımlandığını açıkladı. Çocuğun annesi Golda Barton’ın, 4 Eylül akşamı 911 acil yardım hattını arayıp kriz girişimi yetkililerinden, ruh hali bozulan oğlunun tedavi için hastaneye götürülmesi konusunda yardım istediğini söyleyen Weyher, polislerin de otizmli çocukla konuşmayı kabul ettiğini belirtti. Avukat Weyher, polislerin vurduğu çocuğun hayatta kaldığını ancak kırılan kemikleri olduğunu ve organlarının hasar gördüğünü dile getirdi.

“HAYATTA KALDIĞI İÇİN ŞANSLI”

Hastanede tedavisi süren çocuğun “hayatta kaldığı için şanslı” olduğunu söyleyen Avukat Weyher, “Ne olursa olsun bu 13 yaşındaki silahsız bir çocuk. Polis, cezai bir suç nedeniyle değil, akıl sağlığı için arandı. Bir çocuk hastanede yatıyor. Daha iyi bir müdahale olabilirdi” ifadesini kullandı.

“ROZETİ GÖRÜNCE KENDİNİ SAVUNMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNDÜ”

Anne Barton, çocuğunun sabah saatlerinde kendisine silahı olduğunu, iş arkadaşını vuracağını söylediğini ve evin camlarını kırdığını anlattı. Polislere, “Bu silahın, havalı tüfek veya havalı tabanca olduğunu düşünüyorum” diyen Barton, polisleri görünce çocuğunun rahatsızlığının tetiklendiğini kaydetti. Barton, “Çocuğum, rozeti gördü ve otomatikman sizin onu öldüreceğinizi veya kendini bir şekilde savunması gerektiğini düşündü. Çıldırdı” ifadesini kullandı.

DEFALARCA ATEŞ EDİYORLAR

Görüntülerde, annenin eve gelen polislere çocuğunun polislerden korktuğunu, onlardan hoşlanmadığını söylediği ve sonrasında memurların çocuğu kovaladığı görülüyor. Polisler patikada yakaladıkları çocuğa yere yatmasını söylüyor ve ardından defalarca ateş ediyor. Yere düşen çocuğun “İyi hissetmiyorum. İyi hissetmiyorum.” dediği duyuluyor.

Barton, olaydan sonra yaptığı açıklamada, çocuğunu panikletmemek için peşinden koşmadığını bu nedenle akıl sağlığı yetkililerine ihtiyaç duyduğuna dikkati çekti.

HALKTAN TEPKİ YÜKSELDİ

Salt Lake Emniyeti’nin dün yayımladığı raporda, çocuğun silahı olduğuna dair herhangi bir bilgi yer almıyor.

Polis şiddetinin ülke genelinde protesto edildiği ABD’de, otizmli çocuğun vurulduğu görüntüler, polislerin akıl sağlığı sorunları olan kişilere muamelesiyle ilgili tartışmaları da beraberinde getirdi.

ABD polisi 13 yaşındaki otizmli çocuğu vurdu

Kaynak: Anadolu Ajansı / Büşra Selvi Öğütcen

Bu Yazıya Tepki Ver

asdas