Huawei MediaTek yakınlaşması devam ediyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilindiği üzere Huawei genel itibariyle ürettiği akıllı telefonlarda kendi geliştirdiği Kirin yongalarını kullanıyor. Fakat Amerika, Huawei ve TSMC’nin arasındaki anlaşmayı iptal ettirdiği için Huawei’nin geliştirdiği Kirin yongalarını üretecek herhangi bir üretici artık yok.

Bu durumda Çinli üreticinin önünde iki seçenek kalıyor. Ya kendi üretim tesisini kuracak, ya da Qualcomm ya da MediaTek gibi bir üreticiden yonga seti satın alacak.

Açıkçası ilk ihtimal yakın gelecekte pek de mümkün olmayabilir. Çünkü sıfırdan 5nm’lik çip üretebilen bir tesis kurmak yıllar sürecektir. Dolayısıyla kısa vadede ikinci seçenek Huawei için daha kesin bir çözüm gibi duruyor.

Son ortaya atılan iddialara göre Huawei hali hazırda Tayvanlı yonga seti üreticisi MediaTek ile anlaşmış durumda. Önümüzdeki yıl satışa sunulacak olan birçok Huawei cihazında da MediaTek yongalarının kullanılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bir ara Huawei‘nin yonga seti ihtiyacını Qualcomm üzerinden gidereceğine dair bazı iddialar vardı. Nitekim bu iddiaları şimdiye kadar doğrulanmış değil.

Öte yandan bir süre sonra ülkemizde de satışa çıkacak olan Mate 40 serisinin de Kirin yongalarıyla gelen son Huawei amiral gemisi modeli olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Görünen o ki Huawei’nin kendini toparlaması sanıldığı kadar kolay olmayacak.

Bu Yazıya Tepki Ver