Dünya Bankası baş ekonomisti: Salgın öncesi standarda geri dönmek zaman alacak

Dünya Bankası baş ekonomisti: Salgın öncesi standarda geri dönmek zaman alacak
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüsle mücadele kapsamında tüm dünyada bilanço hızla artmaya devam ediyor. Bloomberg’te yer alan habere göre Dünya Bankası, Ocak ayı raporunda, düzeltici önlemler alınmadığı takdirde, “Küresel büyüme hayal kırıklıklarının on yıllık” olacağı konusunda uyardı.

Dünya Bankası baş ekonomisti: Salgın öncesi standarda geri dönmek zaman alacakDünya Bankası baş ekonomisti Carmen Reinhart

“SONUÇLAR PEK ÇOK ÜLKE İÇİN TERSİNE DÖNMEYECEK”

Dünya Bankası’nın raporunun üzerine baş ekonomist Carmen Reinhart ise yaptığı açıklamada, “Salgın öncesi standarda geri dönmek zaman alacak. Kovid-19’un sonuçları pek çok ülke için tersine dönmeyecek. Tıpkı Kovid-19’dan iyileşen bazı hastaların uzun süreli semptomlar çekmesi gibi, bu yılki V şeklindeki toparlanma azaldığında aynı şeyin küresel ekonomi için de geçerli olacağı anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

‘DÜŞÜK GELİRLİ ÜLKELER ACI ÇEKİYOR’

Öte yandan Uluslararası Para Fonu, bu yıl ve sonrasında gelişmiş ekonomilerinvirüsten daha az etkilendiğini kaydederken düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkelerin ise daha fazla acı çektiğini öngörüyor.

Oxford Economics Ltd. tarafından 162 ülkede yapılan bir araştırmada ise Filipinler, Peru, Kolombiya ve İspanya’nın uzun vadeli yara izlerine karşı en savunmasız ekonomiler olduğu vurgulandı. Avustralya, Japonya, Norveç, Almanya ve İsviçre ise araştırmada en iyi sıralarda yer aldı.

Dünya Bankası baş ekonomisti: Salgın öncesi standarda geri dönmek zaman alacak

Bu Yazıya Tepki Ver