1 Ocak'ta Yürürlüğe Girecek Ücretli Poşet Uygulaması Neleri Getirecek?

1 Ocak 2019 itibari ile yürürlüğe girecek olan ücretli poşet uygulamasını Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum anlattı. Bazı poşetlerin uygulamaya dahil olmadığını belirtti. Peki hangilerine para vermeyeceğiz? Yeni sistem nasıl işleyecek? Detaylar haberimizde...

1 Ocak'ta Yürürlüğe Girecek Ücretli Poşet Uygulaması Neleri Getirecek?
1 Ocak'ta Yürürlüğe Girecek Ücretli Poşet Uygulaması Neleri Getirecek? Gizem Zalimalioğlu

2019 yılı itibariyle hayatımıza girecek olan ücretli poşet uygulaması birçok vatandaşın merakını uyandırıyor. Artık marketten tutun giyime kadar tüm alışverişlerimizde ücret mi ödeyeceğiz? Fiyatlandırma nasıl olacak?

Ülkede zararlı atık kalmayacak

1 Ocak'tan itibaren plastik alışveriş poşetlerinin tamamı ücretli olarak temin edilecek. Bu yeni uygulamanın usul ve esaslarını ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bizzat açıkladı. Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında yürürlüğe girecek olan ücretli poşet sisteminin amacı çevre kirliliğinin önüne geçmek ve kaynakların verimli yönetimini sağlamak.

Plastik poşetlerin içinde kanseri taşıyoruz

Bunun yanı sıra plastik market ve mağaza torbalarının kanser riskini arttırdığını biliyor muydunuz? Yalnızca doğaya ve çevreye değil, insana da zararı yüksek miktarda olan naylon poşetler kanser vakalarının en etken sebebi olarak görülüyor. Isıya maruz kaldıklarında yaydıkları kanserojen madde bileşimleri deriden temas ederek sağlığı bozuyor. Bu anlamda ise plastiğin çevreye ve insana verdiği zarar gözle görülür şekilde artmaya devam ederken, hazırlanan yasanın Türkiye'nin 81 ilinde uygulamaya geçmesi ile birlikte zararlı atık miktarı neredeyse minimum seviyeye gelecek.

Manavdan aldığınız naylon torbadan kurtuluşunuz yok!

Poşetlerin alışveriş yapıldıktan sonra evlere getirilmesiyle neler olduğunu hayal ettiniz mi? Manavdan aldığınız bir kilo elma ile evinize giren naylon torbadan nasıl kurtuluyorsunuz? Ya çöplere atılıyor ya da başka birinin evine giriyor. Atık halinde belediye çöplüğünde toplanan çöpler arasından sizin attığınız poşet dönüştürülemiyor. Bakan Kurum, bir pet şişenin bin yıl, cam şişenin 4 bin yıl, metal kutunun 10 yıl, plastik poşetin 400 yıl ve pillerin ise 300 yılda doğaya karıştığını belirterek, "Plastik poşetlerin yapıları gereği sadece yüzde 1'i geri dönüştürülebiliyor. Bir plastik poşetin geri dönüşümü ise yeni bir tane üretmekten daha pahalıya geliyor" dedi. 

Uygulama için plan tablosu neyi gösteriyor?

Konu hakkında konuşan Bakan Kurum öncelikli olarak poşetlerin miktarının azaltılmasıyla başlanacağını belirtti ve bu planın 2025 yılına kadar devam edeceğini söyledi. Bakan Kurum "Yılbaşından itibaren market, mağaza gibi satış yerlerinde taşıma amaçlı kullanılan plastik poşetlerin 25 kuruş ücretle satılmasına yönelik düzenlemeyle kişi başı plastik kullanım değerini önümüzdeki yıl sonuna kadar hali hazırdaki değer olan 440 adetten 90'a indirmeyi planlıyoruz. 2025 yılında ise bu değeri 40 adete kadar düşürüp, diğer bir ifadeyle yüzde 90 oranında azaltmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Kargo ve kuru temizleme poşetlerinde uygulamaya geçilmiyor! İşte o açıklamalar...

Tüm bunlarla birlikte bazı poşetlerin henüz ücretlendirme dahiline alınmayacağını söyleyen Bakam Kurum, kamuoyunu bu duruma karşı bilgilendirdi. Bakan Kurum, "Marketlerde ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak amacıyla kullanılan çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500x350 milimetreden küçük poşetleri kapsam dışında bıraktık. Ayrıca tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler, petshoplardaki canlı sucul hayvan satışında ve bazı bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler, kuru temizleme, lostra ve benzeri iş yerleri gibi sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde verilen poşetler, kargo poşetleri ile gümrüksüz mağazalarda kullanılan özel poşetleri de tüketicilerimiz uzaktan satışlar dahil, ücretsiz olarak temin etmeye devam edecek."

Ücretlendirme nasıl olacak? 

Bakan Kurum, "Satış noktaları, her bir poşetin satışında tüketiciden en az 25 kuruş talep edecek ve bu ücret içerisinden 15 kuruşu, 'Geri Kazanım Katılım Payı' olarak Bakanlık Merkez Saymanlık Müdürlüğü hesabına yatıracak. Kalan 10 kuruşluk bedel ise satış noktalarının karı olmayacak çünkü bu tutar, plastik poşetlerin maliyeti ve KDV bedelini kapsayacak. Geri Kazanım Katılım Payı çevre projelerinin desteklenmesi amacıyla kullanılacak. Böylece bir yandan doğayı plastiklerden arındırırken diğer yandan da çevreci projeler üreteceğiz" diye konuştu.


Poşette barkod zorunluluğuna dikkat!

Bakan Kurum, plastik poşetlerin ücretli satışında barkod kullanımına değinerek, "Satış noktalarında ücretlendirmeye tabi olan plastik poşetlerin 1 Ocak itibarıyla barkodlu olarak sunulmasını da zorunlu hale getirdik. Ancak stoklarında barkodsuz plastik poşet olan satış noktalarını da mağdur etmemek için barkodsuz poşetlerin kullanımını 31 Mart 2019'a kadar gerçekleştirmesine de imkan tanıdık" ifadelerini kullandı.

 

plastik poşet uygulaması naylon poşet uygulaması ücretli poşet 2019
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Munbiç'te olan bombalı saldırıyı Dışişleri Bakanlığı kınadı
Eniştesini sokak ortasında pompalı tüfekle vurdu.
Eniştesini sokak ortasında pompalı tüfekle vurdu.