Biriktirdikleri harçlıklar sayesinde patron olacaklar

Sivas’ta yaşayan üniversite öğrencisi 3 arkadaş, okul harçlıklarını biriktirip, solucan gübresi yetiştirmeye başladı. Başlangıçta 200 bin adet solucan satın aldılar. 5 yılda 5 milyon solucan yetiştirdiler. Girişimci gençler işlerini daha da büyütmeyi planlıyor.

Biriktirdikleri harçlıklar sayesinde patron olacaklar
Biriktirdikleri harçlıklar sayesinde patron olacaklar Handan Masina

Sivas’ta üç kafadar arkadaş biriktirdikleri harçlıklar ile solucan gübresi yetiştirmeyi düşündüler. Aydın Kırıcı, Ayhan Kırıcı ve Enes Geçer isimli üniversite öğrencileri ilk etapta 200 bin adet solucan satın aldılar. 2 yıl içerisinde 200 metrekarelik bir alanda 500 milyon solucan yetiştirmeyi başardılar. İşleri büyüten gençler, 25 metrekarelik alan az gelince 200 metrekarelik bir depo kiraladılar. Başlangıçta solucanları çay posası ile beslediler. Çay posası yetersiz kalınca hayvan gübresi kullanmaya başladılar. 3 gencin hedefi yetiştirdikleri solucanları çiftçilere satarak işlerini daha da büyütmek. 

AİLELERİMİZİN YORUMLARI SERT 

Cumhuriyet  Üniversitesi Mühendislik fakültesi son sınıf öğrencisi Ayhan Kırıkcı, merakla bu işi yaptıklarını dile getirerek, ‘’Yaklaşık 2 sene önce üniversite öğrencisiyken bu işe başladık. Harçlıklarımızla 200 tane solucan aldık. Şu an da tesisimizde 500 milyona yakın solucanımız var. Çevreden v e internetten araştırmalar yapıyoruz. İş biraz büyüyünce anladık ki tesisleşme ve işi düzgün yapmak çok önemli. Şu an da 200 metrekarelik bir alan içinde üretim yapıyoruz. Yeni tesis kurup oraya geçmek amacındayız. Yetiştirdiğimiz solucan gübresi toprak düzenleyici olarak geçiyor. Çok verimli olmasının yanında toprağın bütün ihtiyacı tek bir gübre ile karşılanabiliyor. Cep harçlıklarımızla girdiğimiz bu işi herkese öneririz. Ailemizin yorumları hala sert olsa da para kazandıkça alışacaklarını düşünüyorum.’’ ifadelerini kullandı. 

İNSANLAR DUYUNCA ALAY EDİYOR 

Ayhan Kırıcı’nın kardeşi olan Aydın Kırıcı Harita Mühendisliği okuyor. Aydın Kırıcı diğer arkadaşlarının kendileriyle dalga geçtiğini ifade edip,’’ İlk başta bu işe başladığımızda solucan kazancının olmayacağını söylediler. Bu arkadaşlarımı arasında alay konusu oldu. Biz kimseyi ciddiye almadık işimize devam ettik. Hala aynı tepkileri alıyoruz Yine gülüp geçiyoruz tabi. Güzel şeyler yapıyoruz ve güzel sonuçlar alacağız. ’’dedi. 

Sivas solucan gübresi tesis
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1
Fenerbahçe-Konyaspor maç sonucu: 1-1
Robotik Kodlama eğitiminde bir adım daha atıldı
Robotik Kodlama eğitiminde bir adım daha atıldı