Cumhurbaşkanı -Erdoğan Resmi Gazete’ de genelge yayınladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Resmi Gazete’ de’’2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları’ başlığı altında genelge yayımladı. Erdoğan genelgenin yayımlanmasının amacının Türkiye Cumhuriyeti ‘Vatandaşlarının refah ve mutluluğunu üst seviyelere’ çıkarmak olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı -Erdoğan Resmi Gazete’ de genelge yayınladı
Cumhurbaşkanı -Erdoğan Resmi Gazete’ de genelge yayınladı Handan Masina

Yükselen enflasyon ve artan kur farkları nedeniyle ürün fiyatları artıyor. Devlet ekonomik düzenin dengelenmesi için çalışmalara başladı. Bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Resmi Gazete’de, ‘2019-2021 Dönemi Yatırım Programı Hazırlıkları’ ile ilgili bir genelgesi yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan genelgede hükümetin vatandaşların refah ve mutluluğunu üst seviyelere çıkarmak ve amaç etrafında üretimi artırmak, toplumun refah düzeyini yükseltmek için 2019-2021 döneminde Yeni Ekonomik Program yürütüleceğini duyurdu.  

BAŞLICA HEDEFİMİZ ENFLASYONU DÜŞÜRMEK 

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu dönemde temel amacın ekonomide dengelenmeyi ve sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirmek olduğunu belirtti. Erdoğan, ‘’Kamu harcamalarında tasarruf etmek, enflasyonu düşürmek, yurt içi tasarrufları artırmak, cari açıkları azaltmak, kamu mali dengeleri ve mali disiplini güçlendirmek ve böylece makroekonomik ve finanslar istikrarı sağlamak başlıca hedeflerimiz arasında.’’ ifadelerini kullandı. 

VERİMLİ ALTYAPILARA ÖNCELİK VERİLECEK 

‘Enflasyonu düşürmek ve ekonomide dengeyi sağlamak’ ilkesi çerçevesinde, kamu hizmetleri kamu hizmetlerinin hız ve kalitesinin artırılması amacıyla kamu yatırımlarına ayrılan kaynakların söz konusu dönem için hedeflenen politikalara azami oranda katkı sağlayacak şekilde tahsisi ve verimli kullanımının temel ilkeleri olacağına dikkati çeken Erdoğan, şunları da dile getirdi; ‘’ Kamu yatırım harcamalarından azami düzeyde tasarruf edilecek. Kalkınma potansiyelini destekleyici düzeydeki iktisadi ve sosyal altyapı yatırımlarına öncelik verilecek.’’ dedi. 

ZORUNLU HALLER DIŞINDA PROJE ALINMAYACAK  

Erdoğan bu kapsamda yeni projelerle ilgili açıklamada da bulunurken, “Proje bazında ödenek teklif ve tahsislerinde devam eden öncelikli projelerden en kısa sürede bitirilecek olanlara öncelik verilecektir. Tasarruf tedbirleri kapsamında zorunlu haller dışında 2019 Yılı Yatırım Programı’na yeni proje alınmayacaktır. Mevcut kamu sabit sermaye stokundan azami kapasitede yararlanılması için gerekli bakım ve onarımlara önem verilecek, vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarına ve ekonomide katma değer artışına doğrudan hizmet etmeyen projeler teklif edilmeyecektir.” 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tasarruf enflasyon
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
6 günde 3 yeni obruk oluştu
6 günde 3 yeni obruk oluştu
Depremin ardından açıklamalar geldi
Depremin ardından açıklamalar geldi