İngiltere’den Facebook hakkında ağır rapor

İngiltere meclisinde Facebook ile alakalı düzenlenen rapor doğrultusunda, sosyal medya şirketinin kendini düzeltmesinin güvenli olmayacağını; bu sebeple detaylı bir kanuna bağlı olmasını isteyecek.

İngiltere’den Facebook hakkında ağır rapor
İngiltere’den Facebook hakkında ağır rapor Cankut Yılmaz

İngiltere Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı’na bağlı bir kurul, sosyal mecralarda, yanlış haber ve yanlış bilgilendirme ile alakalı tarihe geçebilecek bir rapor hazırlayarak parlementoya sundu.

Guardian gazetesinin bahsettiği raporda, Amerikan asıllı dev bir şirket olan Facebook’a ve CEU’su Zukerberg ile alakalı çok sert eleştiriler bulunmakta.

Raporda, 2014 senesinden beridir İngiltere oylamalarında dış bir etki olup olmadığının da incelenmesi için hükümete tarafsız bir soruşturma başlatma isteğinde de bulunulacak.

Haber yayın organlarına göre raporda; ‘Facebook dijital ortamın çetesidir’. ‘Kendini kurallardan üstün görüyor’. ‘Parlamentoyu saptırıyor’. ‘Yapılan beyanlar gerçeği yansıtmıyor’. ‘Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg İngiltere’deki mebusları davranışı saygı çerçeveleri dışındadır’ gibi dünya genelinde Facebook'u hedef alan ithamlar yer alıyor. Bugün Parlamento’ya sunulacağı tahmin edilen raporda 170 ayrı iddia ve 73 uzmanın ifadeleri de bulunuyor. 110 sayfalık raporda, Facebook’un Brexitile alakalı yayınladığı reklamlar da inceleniyor.

Geçmiş senelerde Zuckerberg, İngiltere menşeili Cambridge Analytica firmasının 50 milyon kullanıcıya ait kişisel bilgileri, 2016 senesinde organize edilen ABD başkanlık oylamalarını manipüle etmek için kullanmakla yargılanması sonrasında zor günler yaşamış ve ifade vermesi istenmişti.

Facebook Mark Zuckerberg İngiltere
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor