Türkiye’nin ilk sondaj gemisi Çanakkale Boğazı'nda

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Akdeniz’de yapılması planlanan derin sondaj için kullanacağı devasa gemi 'Deepsea Metro-1', Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Marmara Denizi istikametine yol aldı.

Türkiye’nin ilk sondaj gemisi Çanakkale Boğazı'nda
Türkiye’nin ilk sondaj gemisi Çanakkale Boğazı'nda Gizem Zalimalioğlu

İspanya’nın Algeciras Limanı’ndan yola çıkan ve önce Yalova’ya gelen 51 bin 283 groston ağırlığında 229 metre uzunluğundaki Deepsea Metro 1, 10 bin feete kadar sondaj yapabilecek potansiyele sahip. Aynı zamanda 262.5 milyon dolara satın alınan gemi, ekstra ekipmanla birlikte derinlik 12 bin feete kadar inebilecek. 

Türkiye’nin ilk sondaj gemisi olan ve adı ‘Fatih’ olarak değiştirilen derin deniz sondaj gemisi Deepsea Metro II ile birlikte TPAO tarafından kullanılacak. Öte yandan Türkiye’nin ikinci aktif sondaj gemisi olacak olan 'Deepsea Metro-1’ saat 10.30 sıralarında Çanakkale önlerine erişti. Geçişi esnasında ‘TCG’ Heybeliada Firkateyni ile Sahil Güvenlik botlarının refakat ettiği gemi Marmara Denizi’ne doğru yol aldı. 

'Deepsea Metro-1', Türkiye’nin envanterine dahil edilecek. Gemiyle Karadeniz ve Akdeniz’de aktif sondaj faaliyetlerinde bulunulacak. 'Fatih'in ikizi olan geminin tersanedeki işlemlerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ismi verilecek.

Çanakkale Boğazı sondaj gemisi
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor