Korku kilo aldırıyor

Çağın büyük problemlerinden olan şişmanlık ve obezite toplumda sık sık rastlanılan birer hastalıktır. Bunun çözümü ise öncelikle yeme-içme alışkanlıklarını azaltmak.

Korku kilo aldırıyor
Korku kilo aldırıyor Gizem Zalimalioğlu

Türkiye’de toplumun yüzde 30’u obezdir. Toplumumuz kilo almaya yatkın ve yemek kültürü bakımından zengin olması sebebiyle sağlık açısından tehdit altındadır. 

Uzmanlar eğer kişiler yemeklerini porsiyon olarak azalttıktan sonra hala kilo veremiyorlarsa bir diyetisyene başvurmalılardır, diyor. Doktor kontrolünde ilerleyen bir kilo kontrolü ve zayıflama hem orantısız kilo verme hem de kas kaybını önlüyor. 

Şişmanlığın temel sebebi: Üzüntü

Bunun yanı sıra diyetisyenle birlikte götürülen kilo alıp-verme vakalarında en sık rastlanılan durumun psikolojik olması. Sizlerin de fark ettiği üzere sinirlendikten sonra mideler boşalır. Depresyon halinde ya da stres altındayken daha çok yeme eğilimi gösteriliyor. Bu durum yapılan araştırmalar tarafından kanıtlanmasının yanı sıra toplum içerisinde en çok konuşulan kilo alma şeklidir. 

Kişiler kendilerini depresyon, sıkıntı, stres gibi etkenlerden bir psikolog ya da psikiyatr tarafından kurtarabilirse, kilosunu kendi ölçülerine göre azaltmaya başlayabiliyor.

Korku anında yemeye devam ediyoruz

Son zamanlarda üzüntü ve stresin yanına bir de korku etkeni eklendi. Yurt dışında yeme ve içme alışkanlıklarını konu alan Eating Behaviours dergisinde geçtiğimiz günler bir araştırma yayınlandı. Araştırmaya göre stres seviyesi yüksek korku filmleri, izleyicilerin daha fazla yemek yemesine yol açıyor.

Yaşları 20 ila 30 arasında değişen 184 kişi ile yapılan araştırmada izleyici, stresini gidermek için çikolata ve kalori oranı yüksek atıştırmalıklara yöneliyor.

sağlık obezite
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor