Kocaeli Üniversitesi Rektörü Hülagü'den, Büyükşehir Belediyesi'ne tepki

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Eskişehir Odunpazarı’nda bulunan Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nin kullanış amacına tepki gösterdi.

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Hülagü'den, Büyükşehir Belediyesi'ne tepki
Kocaeli Üniversitesi Rektörü Hülagü'den, Büyükşehir Belediyesi'ne tepki Gizem Zalimalioğlu

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Eskişehir Odunpazarı’nda bulunan Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nin süs eşyası, lüle taşı ve boncuk satışı gibi alanlarda kullanılmasına sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. 

Prof. Dr. Hülagü, resmi Twitter hesabı üzerinden Külliye’nin fotoğraflarını paylaştı ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in yanı sıra Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak’ı etiketleyerek, “Eskişehir Odunpazarı ilçesinde Kurşunlu Cami ve külliyesi olarak hizmet veren alan Eskişehir’e ait Asitane-i Mevlevihane’dir. Büyükşehir belediyesi Kültür Bakanlığı’nca restore edilmiş külliye alanını aslına uygun kullanılır hale getirmeli, lületaşı, boncuk vs süs eşyalarının satışı için başka alanlar oluşturmalıdır. Ziyarete gelen insanların zamanın ruhunu yaşayabilmeleri için bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmelidir” ifadelerini kullandı.

Eskişehir Kurşunlu Camisi Ve Külliyesi 

Eskişehir Odunpazarı ilçesinde Paşa mahallesinde bulunan Kurşunlu Camii ve Külliyesi 16. Yüzyıl Osmanlı tarihine dayanan bir yapıdır. Çoban Mustafa Paşa tarafından 1517 yılında yapılan Kurşunlu Külliyesi’nin mimarisi, edinilen bilgilere göre Mimar Sinan’dan önce mimarbaşı olan, Acem Ali’ye aittir.

Günümüzde Kurşunlu Külliyesi içerisinde Sıcak Cam Üfleme Atölyesi ve Cam Sanatları Merkezi bulunur. Aynı zamanda bu kısım Uluslararası Odunpazarı Cam Festivali gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapar. Külliye dünyada açılan ilk Lületaşı Müzesi’ni de bünyesinde barındırır.

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü Yılmaz Büyükerşen Özdemir Çakacak Eskişehir Valiliği Eskişehir Büyükşehir Belediyesi
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor