Terk edilmiş köpekler donmak üzere bulundu

İstanbul – Tekirdağ sınırında bir ormanlık alana bırakılmış 8'i yavru 12 köpek donmak üzereyken bulundu.

Terk edilmiş köpekler donmak üzere bulundu
Terk edilmiş köpekler donmak üzere bulundu Gizem Zalimalioğlu

İstanbul'un Tekirdağ sınır köylerinden Küçüksinekli - Danamandıra hattında tren yolu kenarında ormanlık alana terk edilmiş 3 yavru köpeğin kar altında ölmek üzere olduğu, Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği’ne (HAYKURDER) ihbar olarak geçildi.

Acı olay ile yüzleştiler

İhbarı alan dernek, bünyesine bağlı kurtarma ekibini bölgeye gönderdi. Yavru köpekleri tedavi altına almak üzere olay yerine gelen görevliler şaşırtan manzara ile karşı karşıya kaldı. 

Bölgede ihbara göre 3 köpek var, denilmişti fakat bir barakanın altına sığınmış 8 yavru köpek ve 2 anne köpek ile bölgede bulunan yaralı köpek gören ekip şaşkına döndü. Acı olayı acilen kontrol altına aldılar.

Ekipler bölgede devam eden yoğun kar yağışı ve tipi nedeni ile çalışma yapmakta zorlandı. Bu sebeple takviye destek için AKOM ve Silivri Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ile irtibata geçildi. Olay yerine AKOM'dan bir arazi aracı ve Silivri Belediyesi Veteriner Hizmetleri Müdürlüğünden de ekip yönlendirildi. Önce barakanın alt kısmında bulunan paletlere sığınan yavru köpekler, ardından 2 anne köpek ve bölgede karşılaşılan 2 yaralı köpek koruma altına alındı. 

Durumları iyi değil 

Kurtarılarak koruma altına alınan köpekler Silivri Belediyesi Küçük Hayvan Rehabilitasyon Merkezine götürüldü. Nöbetçi hekim Kerem Kaya tarafından ilk müdahaleleri yapılan yavru ve yaralı köpeklerin tedavisi devam ediyor. HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı yaptığı açıklamada, "Tedaviye alınan yavrulardan 5 tanesinde ishal ve kusma var, 1 yavru köpeğin gözünün ampute edilmesi gerekiyor, 2 yavru sağlıklı görünüyor, erişkin köpeklerden birinin aşırı uyuzlu olduğunu gördük tedavisi başlandı, diğerinin de kavga ettiği ve yaralandığını değerlendiriyoruz. Gerekli müdahaleler yapıldı. Parazit uygulamaları da yapıldı" şeklinde konuştu.

Paçalı, bölgeye çok sayıda köpek terk edildiği ve büyük kısmının kısırlaştırılmadan bırakıldığı için üremeye devam ettiğine dikkat çekti. Paçalı, belediyelerin sokaklardan topladığı köpekleri bölgelerinden uzaklaştırmak için sivil araçlara doldurup gece saatlerinde başka ilçelere ve özellikle ormanlık alanlara götürdüğünü bunun hem suç olduğunu hem de insanlık dışı olduğunu söyledi. Soğuk kış günlerinde sokak hayvanlarının gıda desteğine daha çok ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı, vatandaşlara kapı önlerine mama ve su bırakmaları çağrısı yaptı.

tekirdağ istanbul vahşet
Yorum yaz
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Kayseri'de Zincirleme Kaza: 3'ü Ağır 7 Yaralı
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor
Bir efsane uçak daha Sivrihisar'a geliyor